Energetyka

Ruszył międzynarodowy Obóz Antyatomowy Lubiatowo 2012 (14606)

2012-07-25


oboz-antyatomowyOd 23 do 29 lipca w Lubiatowie (woj. Pomorskie) będzie trwał Obóz Antyatomowy, na który zjeżdżają się eksperci i przeciwnicy budowy elektrowni jądrowej z całej Polski a także goście specjalni m.in. z Rosji, Białorusi, Ukrainy, Niemiec i Bułgarii. Przez cały tydzień będą brać udział w warsztatach, wykładach i spotkaniach z naukowcami i ekspertami na temat zagrożeń, jakie niesie za sobą energetyka jądrowa oraz praktycznych aspektów budowy systemu energetycznego opartego na rozproszonych, odnawialnych źródłach energii i zwiększaniu efektywności energetycznej. 

Odbędą się również debaty i happeningi. Ostatniego dnia obozu jego uczestniczący pojadą do Gdańska na demonstrację przeciwko rządowym planom budowy w Polsce elektrowni jądrowej.

Obóz został zorganizowany przez kolektyw złożony z aktywistów, aktywistek, mieszkańców Pomorza oraz ekspertów sprzeciwiających się budowie elektrowni atomowych w Polsce. Jego uczestnicy wywodzą się m.in. z organizacji działających na rzecz ekologii i społeczeństwa oraz ruchów oddolnych z całej Polski. Dużą rolę w realizacji przedsięwzięcia odegrały pomorskie organizacje antyatomowe, lokalne komitety obywatelskie oraz grupy mieszkańców protestujących przeciw planom budowy elektrowni jądrowej nad polskim obszarem Bałtyku.

„Większość mieszkańców Polski sprzeciwia się budowie elektrowni jądrowej na terenie naszego kraju. Szczególnym absurdem jest pomysł budowy elektrowni jądrowej tuż nad Bałtykiem w rejonie turystycznym, a takie są właśnie plany rządu. Obóz Antyatomowy pokazuje, że protest rozprzestrzenia się na cały kraj i nie dotyczy jedynie Pomorza i mieszkańców tych gmin, które inwestor, Polska Grupa Energetyczna, wyznaczył jako potencjalne lokalizacje. Przyjechaliśmy tu nie tylko po to, by wyrazić swój sprzeciw, ale przede wszystkim wskazać na rozwiązanie, jakim jest nowoczesny system energetyczny oparty na produkcji energii w rozproszonych, odnawialnych źródeł energii i podnoszeniu efektywności energetycznej" – mówi Katarzyna Guzek, rzeczniczka prasowa Obozu Antyatomowego Lubiatowo 2012.

Uczestnicy obozu podkreślają za ekspertami [1], że Polska nie potrzebuje inwestycji w energetykę jądrową, a z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego oraz interesu społecznego plany te są wręcz szkodliwe. Z rządowych dokumentów wynika, że już za 4 lata mogą czekać nas poważne przerwy w dostawie prądu, jednak pierwsza elektrownia jądrowa nie powstanie wcześniej niż w 2023 r. W tym czasie mogłyby powstać na Bałtyku morskie farmy wiatrowe o mocy równej elektrowni jądrowej oraz dodatkowo sieć autonomicznych producentów – konsumentów energii (prosumentów), wytwarzających ją na skalę lokalną, w ramach gospodarstw domowych i wspólnot lokalnych, które nadwyżki wyprodukowanej energii mogłyby odprowadzać do sieci – a na tym polega bezpieczeństwo energetyczne.

„Elektrownia jądrowa, tu nad morzem oznaczałaby dla nas koniec. Odpływ turystów, realna groźba awarii i radioaktywne odpady składowane pod nosem jako prowizorka, bo takie są realia, żadna to tajemnica. Wolimy, żeby na Pomorzu pojawiły się inwestycje przyjazne środowisku i ludziom, np. instalacje solarne, morskie farmy wiatrowe i możliwość produkcji energii przez każdego z nas. Byłoby to korzystniejsze dla lokalnej gospodarki, stworzyłoby mnóstwo nowych miejsc pracy dla mieszkańców pomorskich gmin i doprowadziłoby do zmniejszenia rachunków za energię. Nie potrzebujemy przestarzałej technologii XX wieku, jaką jest energetyka jądrowa, ale potrzebujemy nowoczesnych rozwiązań na miarę czasów w jakich żyjemy, a wiek XXI należy do odnawialnych źródeł energii" – mówi Tadeusz Pastusiak, przewodniczący Komitetu Obywatelskiego NIE dla ATOMU w Lubiatowie, gm. Choczewo.

Podczas obozu codziennie o godz. 11:00 odbywać się będą briefingi dla dziennikarzy, na których przedstawiane będą najnowsze informacje o tym, co dzieje się w obozie oraz dostępni będą eksperci i organizatorzy.

Przypisy:

1. Między innymi prof. Jan Popczyk z Politechniki Śląskiej i prof. Władysław Mielczarski z Politechniki Łódzkiej.

 

źródło: Greenpeace


ChronmyKlimat.pl – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl