Energetyka

Rosja rozwija rynek energetyki słonecznej (9613)

2010-11-26


Fotowoltaika, jedna z technologii pozyskiwania energii odnawialnej, rozpoczyna swój rozwój w Rosji. Decyzje władz przydzielenia w budżecie federalnym (2009-2011) funduszy na inwestycje i dotacje do projektów dotyczących energii odnawialnej będą kluczowe dla postępu na tym rynku. Rosja, obok dywersyfikacji produkcji energii, chce także zminimalizowania różnic w zakresie rozwoju technicznego w stosunku do krajów Europy Zachodniej i USA, które intensywnie inwestują w nowe, przyjazne dla środowiska technologie. 
Według Krzysztofa Grzybowskiego, analityka Frost & Sullivan, globalnej firmy doradczej, „fotowoltaika to obecnie jedna z najbardziej rozwijanych na świecie technologii, przede wszystkim dzięki łatwemu w użyciu systemowi i szerokiemu porftoflio produktów". Jednak w porównaniu z innymi, jest to wciąż kosztowna metoda pozyskiwania energii i wymaga dalszego rozwoju dla zwiększenia sprawności przetwarzania światła na energię i wykorzystania łatwo dostępnych i niedrogich materiałów.

Wsparcie rosyjskiego rządu i przekonanie o możliwościach fotowoltaiki zaowocowały utworzeniem przez państwową korporację Rusnano centrum badawczego w Kraju Stawropolskim. Ponadto, Firma Khevel planuje wybudowanie elektrowni słonecznej wykorzystującej skupioną energię promieni słonecznych do produkcji energii elektrycznej (ang. Concentrated Solar Power – CSP) o wydajności 12,3 MW, zaś Oerlikon Solar, znany niemiecki producent systemów fotowoltaicznych, będzie wspierał centrum badawcze za pośrednictwem zakładu produkcji ogniw słonecznych.

„Tego typu inwestycje w technologie solarne pozwolą Rosji na uzyskanie dostępu do know-how koniecznego do zrozumienia poszczególnych elementów łańcucha wartości (ang. value chain) tego sektora" – stwierdza Krzysztof Grzybowski. „Jednak bez wsparcia rządu energia elektryczna z elektrowni CSP nie będzie konkurencyjna cenowo wobec energii z głównej sieci energetycznej".

W Rosji ok.10 milionów mieszkańców wciąż żyje bez dostępu do sieci dystrybucyjnej. Jako źródło energii wykorzystują agregaty prądotwórcze z silnikiem diesla. „Rozwój energii odnawialnej w takich obszarach mógłby przynieść wymierną korzyść w postaci zdecentralizowanej produkcji energii" – dodaje Tomasz Kamiński, analityk zespołu Technical Insights w warszawskim oddziale Frost & Sullivan. „Wybór energetyki słonecznej powinien przebiegać z uwzględnieniem wymogów i możliwości danego regionu. W przypadku systemów solarnych najważniejszymi czynnikami są intensywność promieniowania słonecznego w regionie".

Kolejnym istotnym czynnikiem wpływającym na rozwój technologii związanych z pozyskiwaniem energii odnawialnej w Rosji jest chęć zminimalizowania różnic w zakresie rozwoju technicznego pomiędzy Rosją a rozwiniętymi krajami Europy Zachodniej i USA. „Świat intensywnie inwestuje w nowe technologie, sprawiając, że stają się one bardziej przyjazne dla środowiska i przyczyniają się do ograniczenia efektu cieplarnianego. Rosja nie może pozostać w tyle" – dodaje Krzysztof Grzybowski.

Rozwój zarówno fotowoltaiki jak i innych technologii pozyskiwania energii odnawialnej w Rosji może być atrakcyjnym przedsięwzięciem. W kraju obecnie ciągle trwa dyskusja dotycząca subwencji i wydatków na alternatywne źródła energii. „Jednak póki nie zostaną podjęte konkretne działania ze strony rządu, energetyka odnawialna nie będzie miała szans na konkurowanie z rynkiem konwencjonalnych metod pozyskiwania energii" – posumowuje Tomasz Kamiński.
 
***

Frost & Sullivan, globalna firma doradcza, świadczy usługi Partnerstwa na Rzecz Wzrostu, współpracując z klientami w celu osiągnięcia ich najlepszej pozycji rynkowej pod względem rozwoju, innowacyjności oraz zarządzania. Program firmy – Growth Partnership Service – dostarcza dokładnych badań rynkowych i modeli najlepszych praktyk, aby wspomóc generowanie, ewaluację i wdrożenie skutecznych strategii wzrostu. Frost & Sullivan ma ponad 45-letnie doświadczenie we współpracy z firmami z listy Global 1000, przedsiębiorstwami rozwijającymi się oraz społecznościami inwestorskimi. Posiada 40 biur działających na 6 kontynentach. Więcej informacji na temat Partnerstwa na Rzecz Wzrostu firmy Frost & Sullivan pod adresem http://www.frost.com. 

źródło:  Frost & Sullivan
www.frost.com


ChronmyKlimat.pl – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl