Energetyka

"Porównywanie kosztów offshore i atomu jak porównywanie jabłek i pomarańczy" (16379)

2013-11-03


Zdaniem Europejskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej (European Wind Energy Association – EWEA), porównywanie wysokości subsydiów technologii jądrowej i morskich farm wiatrowych jest bezzasadne.

Stanowisko EWEA to głos w debacie na temat subsydiowania morskiej energetyki wiatrowej w Wielkiej Brytanii, a także na temat nowych celów polityki energetycznej w Unii Europejskiej.

 W czasie, gdy każdy martwi się o ceny energii i szuka kozła ofiarnego, musimy dokładnie wiedzieć, ile pieniędzy podatników dostają poszczególne źródła. Dlatego niepokoją doniesienia prasy o tym, że unijny komisarz ds. energii Oettinger próbuje ukryć te liczby  zauważa Thomas Backer, dyrektor wykonawczy EWEA.

CEO Europejskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej ocenił za bezzasadne porównywanie subsydiów dla offshore i atomu, które pojawia się w debacie na temat energetyki w Wielkiej Brytanii będącej globalnym liderem w rozwoju offshore.

 Porównywanie ceny za energię z offshore w Wielkiej Brytanii w 2018 r. (135 funtów/MWh), która będzie obowiązywać przez 15 lat, do ceny energii z atomu w roku 2023 (92,5 funtów/MWh), która będzie obowiązywać przez 35 lat, to jak porównywanie jabłek i pomarańczy. Te ceny są skalkulowane zgodnie z założeniem, że nowy reaktor atomowy będzie pracować przez 60 lat, co byłoby pierwszym takim przypadkiem na świecie, i nie zalicza się do nich ogromnego kosztu usuwania reaktorów, szacowanych na 1,9 mld funtów rocznie  przekonuje Thomas Backer.

 

źródło: Gram w Zielone


ChronmyKlimat.pl – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl