Energetyka
Projekt ustawy "Prawo energetyczne" gotowy. Z pierwotnej wersji prawie nic nie zostało (14968)
2012-10-31Resort gospodarki definitywnie zakończył prace nad nowym prawem energetycznym. W ciągu najbliższych dni ma trafić do sejmu. "Po szerokich konsultacjach społecznych i międzyresortowych z pierwotnej wersji projektu tej ustawy nie zostało niemal nic" – przyznaje Edward Słoma z Ministerstwa Gospodarki. Wśród najważniejszych zmian znalazły się te dotyczące Urzędu Regulacji Energetyki, wsparcia dla kogeneracji czy ułatwień dla właścicieli samochodów elektrycznych.
"W grudniu ubiegłego roku przedłożyliśmy projekt ustawy do konsultacji społecznych i międzyresortowych, które były bardzo szerokie. Poświęciliśmy temu naprawdę wiele czasu. Zebraliśmy wiele uwag i ich ilość spowodowała, że dzisiaj prezentowany projekt po naszych analizach jest zupełnie nowy" – tłumaczy w rozmowie z Agencja Informacyjną Newseria Edward Słoma z Departamentu Energetyki w Ministerstwie Gospodarki.
Zapowiada, że jeszcze w tym miesiącu projekt trafi do sejmu, by przed końcem roku nowa ustawa została przyjęta.
"Koniec roku jest blisko, a chcielibyśmy, żeby cały trójpak [projekt ustawy o odnawialnych źródłach energii, prawo gazowe i energetyczne – przyp. red.] wszedł rzeczywiście do parlamentu, był dyskutowany i przyjęty do końca roku" – zapewnia Edward Słoma.
W nowym projekcie ustawy znalazło się wiele propozycji, które padły podczas długich konsultacji.
"Dużo czasu poświęciliśmy na to, aby w sposób możliwie najlepszy wykorzystać wszystkie uwagi i sugestie, które były zgłoszone w czasie konsultacji" – tłumaczy przedstawiciel resortu. "Nowy projekt zarówno ujmuje wiele nowych kwestii, których wcześniej nie było, jak również zupełnie inaczej niż w pierwotnym projekcie prezentuje zagadnienia i nadaje akcenty".
Chodzi m.in. o zmiany dotyczące pojazdów elektrycznych i punktów ładowania. Ustawodawca nałożył na operatora systemu dystrybucyjnego obowiązek odbioru energii elektrycznej z punktu ładowania pojazdów elektrycznych.
Przedłużono również wsparcie dla nowych jednostek kogeneracji (czyli technologii umożliwiających jednoczesne wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej w elektrociepłowni) do 31 marca 2031 roku (obecny system wsparcia miał obowiązywać do 31 marca 2021 roku).
Natomiast zagadnienia dotyczące kwalifikacji zostały przeniesione do ustawy o dozorze technicznym, a organem prowadzącym rejestr świadectw kwalifikacyjnych ma zostać prezes Urzędu Dozoru Technicznego (obecnie jest nim prezes URE).
ChronmyKlimat.pl – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl