więcej


Energetyka

Ponad 121 mln zł na budowę gazociągu w środkowej Polsce (9207)

2010-12-18

Drukuj
– Budowa gazociągu Rembelszczyzna-Gustorzyn pozwoli na poprawę bezpieczeństwa przesyłu gazu ziemnego w województwach mazowieckim i kujawsko-pomorskim – powiedział wiceminister gospodarki Rafał Baniak podczas podpisania przez GAZ-SYSTEM SA umowy na dofinansowanie inwestycji ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIiIŚ). Spotkanie odbyło się 15 grudnia 2010 r. w Warszawie. 
Dofinansowanie projektu „Gazociąg Rembelszczyzna-Gustorzyn” ze środków UE wyniesie ponad 121 mln zł. Według wiceministra Rafała Baniaka, projekt GAZ-SYSTEM wpisuje się także w założenia MG zawarte w Polityce energetycznej Polski do 2030 r., w tym rozbudowę systemu przesyłowego i dystrybucyjnego gazu ziemnego.

Zdaniem Jana Chadama, prezesa zarządu GAZ-SYSTEM SA, inwestycja jest również istotnym elementem stworzenia technicznych możliwości transportu surowca z nowych kierunków. – Wśród strategicznych projektów poprawiających bezpieczeństwo energetyczne Polski jest m.in. terminal do odbioru skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Świnoujściu, rozbudowa połączenia Polska-Niemcy oraz budowa gazociągu Polska-Czechy – powiedział prezes Chadam.

Spółka skutecznie wykorzystuje unijne fundusze. Na podstawowej Liście Projektów Indywidualnych POIiIŚ znajduje się 7 projektów GAZ-SYSTEM. – Podpisaliśmy 6 umów, a zawarcie ostatniej z nich dotyczącej Gazociągu Szczecin–Lwówek planujemy na początku 2011 r. – przypomniał szef spółki.
 
***

Obecnie dla gazociągu Rembelszczyzna–Gustorzyn opracowywana jest dokumentacja projektowa. Zakończenie budowy gazociągu planowane jest w 2014 r. 


źródło: Ministerstwo Gospodarki
www.mg.gov.pl
 

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej