więcej


Energetyka

Polska i Austria partnerami w rozwoju OZE (12882)

2011-07-07

Drukuj

Możliwości współpracy Polski i Austrii w dziedzinie rozwoju nowych technologii środowiskowych i odnawialnych źródeł energii (OZE) były głównym tematem spotkania wiceministra gospodarki Macieja Kaliskiego i minister gospodarki Dolnej Austrii Petry Bohuslav. Rozmowy odbyły się 30 czerwca 2011 r.

– Jesteśmy zainteresowani współpracą z firmami austriackimi w zakresie nowoczesnych i odnawialnych technologii energetycznych – powiedział wiceminister Kaliski. Dodał, że Austria ma już bardzo duże doświadczenie na tym polu. – Z kolei Polska przyjęła bardzo ambitne plany rozwoju OZE, które będą wymagały wprowadzenia na rynek licznych innowacji technologicznych – podkreślił wiceszef MG.

Wiceminister Kaliski przypomniał, że obecnie 99 proc. zasobów surowców energetycznych w naszym kraju to węgiel, a tylko 1 proc. to ropa naftowa i gaz. – Ta proporcja może się drastycznie zmienić, jeśli program poszukiwania złóż gazu ziemnego zakończy się sukcesem – zauważył podsekretarz stanu w MG. - To jednak wymaga czasu, a my chcemy, aby nasza gospodarka szybko stała się niskoemisyjna i energooszczędna. Dlatego zachęcamy austriackich specjalistów w budowaniu elektrowni wodnych i biogazowni do inwestowania w naszym kraju – powiedział.

Minister Petra Buhuslav przypomniała, że dwie pierwsze zrealizowanie w Polsce ciepłownie, czerpiące energię z biomasy, zostały zrealizowane przez austriackie firmy. – W Polsce działa prawie 800 firm austriackich. Skumulowana wartość naszych inwestycji pod koniec 2010 r. wyniosła około 4,3 mld euro – powiedziała minister Bohuslav. Dodała, że dane te mogą wzrosnąć, bo przedsiębiorcy z Austrii zainteresowani są rozwojem inwestycji w Polsce.

Dyrektor Departamentu Spraw Europejskich MG, Marek Korowajczyk przypomniał, że zagraniczni inwestorzy mogą liczyć na różne formy wsparcia. – Ważnym elementem systemu wspierania przedsiębiorców są specjalne strefy ekonomiczne, gdzie firmy mogą skorzystać ze zwolnień podatkowych – przypomniał dyrektor Korowajczyk. – Oferujemy również finansowanie z funduszy europejskich, szczególnie dla innowacyjnych przedsiębiorstw – dodał.

źródło: Ministerstwo Gospodarki
www.mg.gov.pl

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej