Energetyka

PGE zabiera się za offshore (13162)

2011-10-01


turbiny-sxcPGE będzie inwestować w morskie farmy wiatrowe na Bałtyku. W tym celu firma powołała już 3 spółki celowe, które zajmą się realizacją projektów Baltica 1, Baltica 2 i Baltica 3.

Spółki, których celem będzie budowa morskich farm wiatrowych, zostały powołane przez należące do PGE firmy EO Baltica i Elektrownia Wiatrowa Resko.

Spółki Elektrownia Wiatrowa Baltica 1, 2 i 3 są obecnie sukcesywnie rejestrowane w sądzie. – Spółki celowe zostały powołane w celu złożenia wniosków o wydanie pozwolenia na wznoszenie i wykorzystywanie sztucznych wysp, konstrukcji i urządzeń w polskich obszarach morskich. Po uzyskaniu takich pozwoleń spółki będą realizowały projekty związane z morskimi farmami wiatrowymi – mówi na łamach wnp.pl Sylwia Filimon, specjalista ds. PR w PGE.

Według wcześniejszych planów PGE, koncern energetyczny zapowiadał wybudowanie do 2020 roku farm wiatrowych na Bałtyku o łącznej mocy 1 GW.

PGE inwestuje także, za pośrednictwem spółki PGE Energia Odnawialna, w farmy wiatrowe na lądzie.

PGE EO odwołała ostatnio planowany debiut na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Przygotowaniom do debiutu wcześniej towarzyszyły zapowiedzi przedstawicieli firmy, według których PGE EO w ciągu 5 lat miała wejść w posiadanie lądowych farm wiatrowych o mocy sięgającej 1 GW.

Firma przejęła już nawet farmę wiatrową o mocy 48 MW koło Pelplina, a obecnie pracuje nad przejęciem do końca roku kilku projektów farm i gotowych instalacji o mocach wynoczących ok. 70-80 MW.

Niemniej jednak, cel budowy 1 GW elektrowni wiatrowych zarówno na lądzie, jak i na wodzie w dalszym ciągu wydaje się mało realny.

 

źródło: Gram w Zielone, fot. www.sxc.hu
www.gramwzielone.pl


ChronmyKlimat.pl – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl