więcej


Energetyka

O unijnym bezpieczeństwie energetycznym na Politechnice Warszawskiej (12867)

2011-07-06

Drukuj

Bezpieczeństwo w sektorze energii oraz płynące z tego wyzwania dla Polski oraz Unii Europejskiej to główne tematy seminarium zorganizowanego przez Polskie Forum Akademicko-Gospodarcze (PFA-G) i Central Europe Energy Partners (CEEP). Spotkanie, w którym udział wziął wiceminister gospodarki Maciej Kaliski, odbyło się 28 czerwca na Politechnice Warszawskiej. 

Wiceminister Kaliski nawiązał do prezydencji Polski w Radzie UE. – Jako priorytetowe obszary wyznaczyliśmy m.in. zewnętrzną polityka energetyczną, unijny rynek energii oraz  efektywność energetyczną. W tych zakresie będziemy działać na rzecz całej wspólnoty europejskiej – zaznaczył.

Wiceminister podkreślił również że cała Europa stoi przed wielkimi wyzwaniami szczególnie dotyczącymi redukcji CO2 w przemyśle. – Proponując różne rozwiązania zmniejszające emisję powinniśmy pamiętać o rodzimych źródłach energii, np. węglu – powiedział. – Ich eksploatacja wymaga jednak korzystania z nowoczesnych technologii – dodał wiceminister Kaliski.

Wiceszef resortu gospodarki odniósł się także do sytuacji na światowych rynkach ropy naftowej. – Aby zbilansować potrzeby energetyczne rynku zaburzone przez zamieszki rewolucyjne w państwach arabskich,  kraje MAE zdecydowały się na uwolnienie 60 mln baryłek ropy w ciągu 30 dni – powiedział. – Polska ma również swój udział w tym zakresie i ze swoich rezerw uwolni ponad 100 tys. ton benzyn silnikowych, oleju napędowego i ropy – dodał wiceminister Kaliski.

Zdaniem prezesa Zarządu, Grupy Lotos i przewodniczącego PFA-G Pawła Olechnowicza możemy skutecznie wykorzystywać krajowe źródła energii przy jednoczesnym obniżaniu emisji CO2. - Instalacje węglowe muszą jednak wykazywać większą niż 40 proc. efektywność energetyczną, a próg ten powinien być rewidowany co 5 lat w zależności od pojawiających się na rynku nowych technologii – zaznaczył. – Derogacja natomiast winna być liczona przez 20 lat od uruchomienia inwestycji z możliwością przedłużenia o rok za każdy procent obniżenia emisji CO2 – podkreślił.

***

W spotkaniu udział wzięli m.in. komisarz UE ds. przedsiębiorstw i przemysłu w latach 2004-2010 oraz ds. rozszerzenia w latach 1999-2004 Günter Verheugen, przedstawiciele nauki i biznesu oraz szefowie polskich przedsiębiorstw energetycznych.

Polskie Forum Akademicko-Gospodarcze powstało w 1992 r. Jest platformą dialogu między osobami kierującymi organizacjami gospodarczymi a rektorami wyższych uczelni. Jego członkowie wspomagają m.in. transfer technologii i wspierają inicjatywy dot. współpracy nauki i biznesu.

 

źródło: Ministerstwo Gospodarki
www.mg.gov.pl

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej