więcej


Energetyka

Nowy program poprawy efektywności energertycznej dla polskich przedsiębiorców (9421)

2010-12-02

Drukuj
Wraz z wejściem do Unii Europejskiej Polska przyjęła wynikające z jej dyrektyw założenia. Jednym ze zobowiązań jest zwiększenie ogólnokrajowej efektywności energetycznej. Jej rozwój wspomóc może nowy projekt pomocowy Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju pod nazwą „PolSEFF”, którego wysokość ma wynieść 150 mln euro. 
Do końca czerwca polski rząd musi przedłożyć Komisji Europejskiej II Krajowy Plan Działań dotyczący efektywności energetycznej. Ustawa ta jest jednym z elementów „Polityki energetycznej Polski do 2030 r.”. „Dokument ma pomóc w pełnym wdrożeniu postanowień dyrektywy unijnej, która zobowiązuje państwa członkowskie do oszczędności zużycia energii na poziomie 9 proc. do 2016 r.” – mówi Marcin Korolec, wiceminister gospodarki.

Ponad miesiąc temu, 19 października w Parlamencie Europejskim zawarto umowę na utworzenie funduszu „European Energy Recovery Plan” na rzecz poprawy efektywności energetycznej oraz projektów związanych z odnawialnymi źródłami energii. Na projekt, zarządzany przez Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) oraz niemiecki bank KFW, przeznaczono 146 mln euro. Teraz powstał kolejny taki projekt, skierowany wyłącznie do polskich przedsiębiorców. Program pomocy Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju o nazwie „PolSEFF” zostanie uruchomiony do końca tego roku. EBOR przeznaczył na niego 150 mln euro. Do tej pory podpisał umowy z trzema bankami: Millennium, BGŻ i BZ WBK.

W ramach projektu małe i średnie przedsiębiorstwa mogą uzyskać do 1 mln euro w postaci pożyczki lub leasingu na inwestycje zmniejszające energochłonność. Efektywność energetyczna polskiego przemysłu jest nadal dwa razy niższa niż średnia europejska. Tymczasem do końca 2020 roku musimy ją zwiększyć o 20%. Nowy fundusz pomoże zmniejszyć żużycie energii na jednostkę PKB.

„Komisja Europejska szacuje, że jeśli powiedzie się cel zaoszczędzenia 20 proc. energii pierwotnej do 2020 roku, to Unia Europejska zużywałaby o 13 proc. mniej energii i oszczędzałaby każdego roku ok. 100 mld euro i 780 mln ton dwutlenku węgla” – tłumaczy Aleksander Panek z Narodowej Agencji Poszanowania Energii. 

Dużą motywacją dla firm do wprowadzania nowych technologii będzie system białych certyfikatów. Co prawda, może się on przyczynić do wzrostu cen energii o 1,5-2%, ale również pomoże wypracować oszczędności w sektorze przemysłu. Dzięki niemu firmy energetyczne będą musiały inwestować w efektywność, co pozwoli im się zabezpieczyć w przyszłości przed drastycznym wzrostem cen prądu.

Do tej pory największą przeszkodą we wprowadzaniu oszczędności były ich wysokie koszty. Większość firm musiała je pokrywać z własnych funduszy. Teraz dzięki nowemu projektowi inwestycja w efektywność otrzymały wsparcie finansowe. W dalszej kolejności Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ma zamiar roku uruchomić program finansowy „Efektywne zarządzanie energią w celu zmniejszenia jej zużycia w przedsiębiorstwach”. 

„Bank Millennium przystępuje do projektu ‘PolSEFF’, aby móc zaoferować klientom bardzo ciekawy i opłacalny produkt: jeśli firma zainwestuje w technologie czy maszyny bardziej wydajne energetycznie niż wykorzystywane obecnie, nie tylko sfinansujemy taką inwestycję, lecz także zapewnimy bezpłatne wsparcie konsultanta, który będzie służył wiedzą w zakresie inwestycji energetycznych, a dla większych projektów przeprowadzi audyt energetyczny. Dodatkowo EBOR zwróci firmom od 10 do 15 proc. kosztów takiej inwestycji” – mówi Tomasz Kwiatek, dyrektor departamentu marketingu bankowości przedsiębiorstw, Bank Millennium 

OB, ChronmyKlimat.pl

na podstawie: www.rp.pl, www.wnp.pl 

 

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej