Energetyka

Ministerstwo Gospodarki zgadza się z postulatami Greenpeace. Aktywiści wolni (14115)

2012-03-22


gp_turowPodczas spotkania, które odbyło się 21 marca w Warszawie, przedstawiciele Ministerstwa Gospodarki potwierdzili, że zgadzają się z postulatami Greenpeace w kwestii powstrzymania skandalicznego procederu, jakim jest współspalenie węgla z biomasą. Ustalono, że ministerstwo dołoży wszelkich starań w celu stopniowego ograniczenia współspalnia, a w przyszłości całkowitego jego wyeliminowania.

Jednocześnie przedstawiciele ministerstwa podkreślili, że już w tej chwili jest gotowe rozporządzenie eliminujące współspalanie pełnowartościowego drewna. Następne spotkanie robocze obu stron zostało ustalone na kwiecień.

"Niestety na spotkaniu nie było wicepremiera Pawlaka, ale wierzymy, że dopełni on wszystkich starań, aby nasze ustalenia zostały wprowadzone w życie. Cieszymy się, że przedstawiciele Ministerstwa rozumieją, że wspólspalnie biomasy z węglem to nie zielona energia i pojawiła się realna szansa, że to gigantyczne oszustwo, za które płacimy wszyscy, zostanie powstrzymane" — mówi Robert Cyglicki, dyrektor programowy Greenpeace Polska.

W czasie, gdy w ministerstwie trwało spotkanie, w sądzie rejonowym w Zgorzelcu trwała rozprawa przeciwko aktywistom Greenpeace, którzy w poniedziałek wspięli się na chłodnię kominową elektrowni w Zgorzelcu. Po jej zakończeniu wszyscy zostali zwolnieni do domu. Następna rozprawa została wyznaczona na piątek. Aktywistów będzie na niej reprezentować obrońca.

"Dobrze się stało, że sąd nie przedłużał farsy, jaką było zatrzymanie ludzi, którzy działali w naszym wspólnym interesie. Aktywiści Greenpeace to nie przestępcy i mamy nadzieję, że sąd weźmie to pod uwagę wydając wyrok" — dodaje Cyglicki.

Greenpeace apeluje do ministra gospodarki Waldemara Pawlaka aby wyłączyć współspalanie biomasy z węglem ze wsparcia jakie otrzymuje energetyka odnawialna. Okazją do tego są trwające właśnie w Ministerstwie Gospodarki prace nad projektem ustawy o odnawialnych źródłach energii.

***

19 marca br. aktywiści Greenpeace z Polski, Węgier, Niemiec, Czech, Austrii i Słowacji wspięli się na ponad 100 metrową chłodnię kominową elektrowni w Turowie (Dolnośląskie). Była to próba zwrócenia uwagi na skandaliczny proceder współspalania drewna z węglem w konwencjonalnych elektrowniach. Według polskiego prawa metoda ta, zwana „współspalaniem biomasy", jest niesłusznie uznawana za ekologiczny sposób produkowania energii i w związku z tym wspierana finansowo w ramach tzw. „zielonych certyfikatów".

gp_turow2

 

źródło: Greenpeace


ChronmyKlimat.pl – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl