Energetyka
Komentarz ClientEarth w sprawie wycofania się Polskiej Grupy Energetycznej z budowy nowych bloków w Elektrowni Opole (15577)
2013-04-06Fundacja ClientEarth z zadowoleniem przyjmuje decyzję PGE, która postanowiła wycofać się z budowy nowych bloków w Elektrowni Opole (planowana inwestycja dotyczyła dwóch zasilanych węglem bloków o łącznej mocy 1800 MW, wartych ponad 11 mld złotych brutto). Decyzja ta potwierdza krążące od dłuższego czasu w branży elektroenergetycznej informacje, że inwestycja jest nieopłacalna, a jej realizacja w obecnych warunkach ekonomicznych pozbawiona sensu. Udowadnia także, że liczne zastrzeżenia ClientEarth w stosunku do tej inwestycji były uzasadnione.
ClientEarth wraz z innymi organizacjami pozarządowymi włączyła się procedurę oceny oddziaływania na środowisko planowanej inwestycji, wskazując przede wszystkim na konsekwencje dla środowiska naturalnego i zdrowia okolicznych mieszkańców. Z raportu wynikało, że sama tylko emisja CO2 z nowych bloków przekroczy 9 mln ton rocznie. Co więcej, na podstawie danych z obiektów o porównywalnej wielkości można było oszacować, że elektrownia po rozbudowie będzie emitować do Odry ok. 30 kg rtęci rocznie.
Komentując decyzję PGE nie sposób zapomnieć o szerszym kontekście. Mimo że budowa nie będzie kontynuowana, w mocy pozostają niewygodne dla inwestora oraz polskiego rządu pytania. Kształt inwestycji stał w wyraźnej sprzeczności z przepisami Unii Europejskiej. Co więcej, przepisy te do dzisiaj nie zostały przeniesione na polski grunt. Inwestor nie dokonał m.in. oceny możliwości zastosowania systemu wychwytywania i składowania dwutlenku węgla, do czego zobowiązuje go unijne prawo. Termin wdrożenia tej dyrektywy minął 25 czerwca 2011. Do dzisiaj nie została przeniesiona na polski grunt.
"PGE zmieniła swoje plany, ponieważ projekt nie ma uzasadnienia ekonomicznego. Ta decyzja udowadnia, że powodzenie przyszłych inwestycji będzie budowane na czystej energii, a nie na węglu. Polski rząd powinien wziąć to pod uwagę i obrać kurs na inwestycje w dziedzinie czystej energii oraz efektywnej i nowoczesnej infrastruktury energetycznej" – komentuje Karla Hill, dyrektor zarządzający fundacji ClientEarth Polska.
ChronmyKlimat.pl – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl