Energetyka

Inteligentne sieci energetyczne (ISE) – ruszył nowy program NFOŚiGW (14556)

2012-07-11


15 czerwca 2012 r. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosił pierwszy w Polsce nabór wniosków o dofinansowanie przedsięwzięć realizowanych w ramach I konkursu programu priorytetowego "Inteligentne Sieci Energetyczne (ISE)".

Dofinansowanie przeznaczone będzie na działania inwestycyjne oraz nieinwestycyjne (m.in. kampanie informacyjno-edukacyjne) związane z wdrażaniem elementów ISE w obszarach pilotażowych. Konkurs skierowany jest do: przedsiębiorców (dużych, średnich i małych), jednostek samorządu terytorialnego, uczelni, instytutów badawczych, Polskiej Akademii Nauk oraz tworzonych przez nią jednostek, którzy organizują w przestrzeniach pilotażowych przedsięwzięcia ISE.

Formą dofinansowania będzie dotacja, której wysokość będzie uzależniona od rodzaju realizowanego działania oraz rodzaju beneficjenta. Dla działań przed i porealizacyjnych (tzw. "miękkich") sięgać będzie 70% kosztów kwalifikowanych zaś dla działań inwestycyjnych, górny limit wyniesie odpowiednio od 30% dla dużych przedsiębiorstw do 50% dla małych i mikroprzedsiębiorstw, samorządów, uczelni i instytutów badawczych.

Kwota środków przeznaczona na dofinansowanie przedsięwzięć w ramach tego konkursu wynosi 150 mln zł. Wnioski należy składać w dniach od 3 grudnia 2012 r. do 31 stycznia 2013 r. bezpośrednio w kancelarii NFOŚiGW od poniedziałku do piątku.

Program NFOŚiGW wdrażany będzie w latach 2013-2018 i przewiduje realizację przedsięwzięć ISE w przestrzeniach pilotażowych, w których odbywać się będzie bilansowanie energii – zapotrzebowania na nią i jej dostaw.

Kluczową rolę we wdrażaniu ISE pełni warstwa telekomunikacyjna/telemetryczna, której zadaniem jest dwukierunkowy, bezpieczny (z zachowaniem zasad prywatności) przesył danych: zarówno w kierunku od odbiorcy i urządzeń do centrów decyzyjnych, jak i w kierunku przeciwnym. Warstwa ta umożliwia realizację działań zwrotnych - zarządzanie i sterowanie siecią oraz interakcję z odbiorcą końcowym (zarządzanie podażą i popytem na energię).

Elementami obowiązkowymi przy realizacji wszystkich przedsięwzięć w przestrzeniach pilotażowych są kampanie informacyjno-edukacyjne realizowane dla poszerzenia wiedzy i podniesienia świadomości odbiorców.

Wyjątkowo w tym programie nie będzie stosowane kryterium efektywności kosztowej. Najwyżej premiowane będą: wielkość efektu ekologicznego oraz gotowość realizacyjna przedsięwzięcia.

Budżet całego programu jest zakładany na poziomie 340 mln złotych, pochodzących z tytułu opłat i kar zastępczych naliczanych przez prezesa URE zgodnie z ustawą "Prawo energetyczne" w ramach zobowiązania wieloletniego, o którym mowa w art. 401c ustawy "Prawo ochrony środowiska". Terminy kolejnych naborów wniosków będą ustalane w miarę postępów w wydatkowaniu środków alokowanych w ramach pierwszego konkursu.

Szczegółowe informacje nt. programu priorytetowego "Inteligentne Sieci Energetyczne" oraz pierwszego naboru wniosków znajdują się pod adresem: www.nfosigw.gov.pl/ise.

W dniu 6 lipca w trakcie inauguracji programu dopłatowego do inteligentnych sieci energetycznych zorganizowano konferencje prasową z udziałem: Jana Rączki – prezesa NFOŚiGW, Marka Woszczyka  prezesa Urzędu Regulacji Energetyki oraz Rafał Czyżewskiego  prezesa Zarządu Energa SA Operator Gdańsk.

Wypowiedzi uczestników konferencji dostępne są na stronie:                  www.nfosigw.gov.pl/o-nfosigw/aktualnosci/art,366,inteligentne-sieci-energetyczne-ise-ruszyl-nowy-program-nfosigw.html.

 

źródło: NFOŚiGW


ChronmyKlimat.pl – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl