więcej


Energetyka

IMS zapowiada dynamiczny wzrost sprzedaży paneli PV (12855)

2011-07-09

Drukuj

panel3-sxcGwałtowny spadek cen paneli słonecznych spowoduje dynamiczny rozwój globalnej branży solarnej w drugiej połowie 2011 roku – zapowiada IMS Research. 

Firma konsultingowa specjalizująca się w monitorowaniu światowego rynku fotowoltaiki prognozuje, że w III i IV kwartale tego roku wzrost sprzedaży paneli PV na świecie wyniesie 30%. Dzięki temu, zdaniem IMS, sprzedaż modułów fotowoltaicznych w skali roku może osiągnąć poziom 23 gigawatów.

Tymczasem analitycy rynku PV w Commerzbanku zapowiadają, że całoroczna sprzedaż modułów na świecie wyniesie ok. 20-21 GW.

– Jeszcze kilka miesięcy temu ceny paneli solarnych kształtowały się na poziomie 1,5-1,6€/W, a obecnie obserwujemy spadek do poziomu 1-1,05€ – komentował podczas targów Intersolar 2011 Ben Lynch, analityk Commerzbanku.

– Tak jak zakładaliśmy, ceny modułów PV w pierwszej połowie 2011 spadały w niewiarygodnie szybkim tempie – komentuje Sam Wilkinson z IMS Research. – Zaobserwowaliśmy, że uznani producenci sprzedają swoje panele w cenie nawet 1,02€/W. Tak znaczący spadek cen w połączeniu z wycofaniem się z redukcji stawek feed-in tariff przez rząd Niemiec spowoduje ożywienie rynku PV – dodaje.

Prognozowane ożywienie na niemieckim rynku solarnym jest postrzegane przez analityków rynku fotowoltaicznego jako kluczowy czynnik przemawiający za poprawą kondycji globalnej branży PV.

 

źródło: Gram w Zielone, fot. www.sxc.hu
www.gramwzielone.pl

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej