Energetyka

Hiszpanie hodują glony na biopaliwa (16051)

2013-08-21


euractivJak podaje Euractiv.pl, Hiszpańska spółka wodna FCC Aqualia wyhodowała pierwszy plon glonów, które zostaną wykorzystane do produkcji alternatywnych biopaliw.

Wartość projektu wynosi 12 mln euro. Prawie 7,1 mln euro pochodzi z dofinansowania udzielonego przez Unię Europejską, której celem jest osiągnięcie do 2020 roku 10-procentowego udziału energii odnawialnej w transporcie.

Celem współfinansowanego przez Unię Europejską projektu "Cały gaz" jest hodowanie szybkorosnących mikroglonów przy pomocy substancji odżywczych zawartych w ściekach. W wyniku dalszych procesów glony wydzielają biometan, który następnie może być wykorzystywany do produkcji paliw.

Hiszpańska spółka poinformowała w zeszłym tygodniu, że biomasa pozyskana przez nich z plonu alg charakteryzuje się dużym potencjałem energetycznym. Z kilograma biomasy można bowiem  wyprodukować nawet 200-300 litrów metanu.

„To oryginalne, nowe podejście do bioenergii oznacza, że 40-milionowa populacja Hiszpanii mogłaby zapewnić paliwo dla 200 tys. samochodów rocznie tylko za jednym spuszczeniem wody w toalecie" – twierdzi koordynator projektu oraz dyrektor ds. innowacji i technologii w FCC Aqualia, Frank Rogalla.

Biopaliwa z glonów rodzą nadzieje na to, że ucichną kontrowersje związane z produkcją biopaliw z surowców rolnych (np. z rzepaku, słonecznika, soi, zbóż, ziemniaków czy buraków cukrowych), która niekorzystnie wpływa na wydajność rolniczą i ceny artykułów spożywczych. Eksperci twierdzą jednak, że koszty muszą być drastycznie zmniejszone, by produkcja okazała się rentowna.

Rozwój technologii produkcji biopaliw z glonów jest na razie w fazie początkowej - nigdzie w Europie nie produkuje się biopaliw w ten sposób na dużą skalę. Również FCC Aquilia oświadczyła, że była zmuszona zrezygnować z niektórych pomysłów na produkcję biopaliw po tym, jak okazały się nieopłacalne.

Cellectis - francuska firma zajmująca się inżynierią genetyczną, która planuje wspólne inwestycje z firmą Total - zapowiedziała w czerwcu, że daje sobie pół roku na udowodnienie efektywności opracowanej przez nią technologii do produkcji biopaliw.

FCC Aqualia zadeklarowała natomiast, że jeżeli realizacja ich projektu, która rozpoczęła się w 2011 roku, będzie szła zgodnie z planem, to w 2016 roku do uprawy glonów będzie  gotowy 10-hektarowy obszar w gminie Chiclana na południu Hiszpanii.

Kolejne kroki:

10 września: głosowanie w Parlamencie Europejskim ws. przepisów nakładających limity na produkcję biopaliw z surowców rolnych

 

źródło: Euractiv


ChronmyKlimat.pl – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl