Energetyka

Europejczycy rozpoczynają projekt produkcji ogniw słonecznych (14328)

2012-05-21


Opracowanie wydajniejszych i bardziej opłacalnych ogniw słonecznych zajmuje ważne miejsce wśród priorytetów UE. Wsparcie w realizacji tych zamierzeń oferuje projekt SCALENANO ("Opracowanie i rozwój materiałów i procesów nanostrukturalnych na rzecz niskokosztowej, wysokowydajnej fotowoltaiki chalcogenidkowej"), który otrzymał ponad 7,5 mln EUR z tematu "Energia" Siódmego Programu Ramowego (7PR) UE na opracowanie wydajniejszych i tańszych ogniw słonecznych.

Partnerzy projektu SCALENANO, pracujący pod kierunkiem Katalońskiego Instytutu Badań Energetycznych w Hiszpanii, opracowują i rozwijają nowe procesy oparte na materiałach nanostrukturalnych, aby uzyskać wysokowydajne i tańsze urządzenia i moduły fotowoltaiczne, spełniające wymogi masowej produkcji. W skład zespołu SCALENANO wchodzą eksperci z Francji, Luksemburga, Niemiec, Szwajcarii, Węgier, Wlk. Brytanii i Włoch.

Wedle dzisiejszych standardów, produkcja ogniw słonecznych – "źródeł energii elektrycznej" wewnątrz paneli słonecznych, może skutkować drenażem wielu portfeli. Jednak naukowcy i przedsiębiorcy dostrzegają znaczenie budowania urządzeń fotowoltaicznych, które mogą przekształcać energię świetlną pochodzącą ze Słońca w energię elektryczną na użytek gospodarstw domowych i przedsiębiorstw.

Energia słoneczna może również pomóc Europejczykom w ograniczaniu wykorzystania paliw jądrowych i ropy naftowej. Działania podejmowane w celu zapewnienia alternatywnych sposobów zasilania w energię intensyfikują się w następstwie ostatnich katastrof, takich jak kryzys nuklearny związany z elektrownią Fukushima w Japonii. Decyzja Niemiec o rozpoczęciu likwidacji elektrowni jądrowych w ciągu kolejnych 10 lat również skłania naukowców do poszukiwania alternatywnych rozwiązań.

Należy zauważyć, że prace nad wydajniejszymi panelami słonecznymi mogą zapewnić Europie miejsce w czołówce branży.

Dr Phillip Dale, kierownik Grupy Osadzania Elektrolitycznego przy Laboratorium Fotowoltaiki Uniwersytetu w Luksemburgu, stwierdził: "Naszym głównym celem jest opracowanie opłacalnej i wydajnej technologii ogniw słonecznych. Rosnąca konkurencyjność tej technologii spowoduje obniżenie kosztów dla wszystkich, co ostatecznie pozwoli na dotarcie technologii solarnej pod strzechy".

Wkład Uniwersytetu w Luksemburgu w projekt SCALENANO polega na wykorzystaniu zaawansowanych narzędzi badawczych specjalnie do badania sposobów optymalizacji procesu łączenia i obróbki cieplnej substancji chemicznych, aby uzyskać pożądane materiały do ogniw słonecznych. W tym celu wykorzystywany jest żarzak. Według zespołu z Luksemburga, skrócenie czasu obróbki cieplnej oznacza zużywanie mniejszej ilości energii, co z kolei obniży koszty produkcji ogniw słonecznych.

Prace nad projektem SCALENANO rozpoczęły się na początku tego roku i potrwają do 2015 r. "Z niecierpliwością czekamy na rozpoczęcie prac i jesteśmy przekonani, że mamy narzędzia i potencjał, by wnieść znaczący wkład" – stwierdza dr Dale. "Liczymy na owocną współpracę z naszymi partnerami w tych badaniach".

Zespół SCALENANO twierdzi, że odkrycia poczynione w toku projektu przysłużą się pracom nad zrównoważeniem energii w przyszłości.

Więcej informacji:
SCALENANO: www.scalenano.eu
Kataloński Instytut Badań Energetycznych: www.irec.cat/index.php/en
Uniwersytet w Luksemburgu: www.wwwen.uni.lu
 
 
źródło: © Unia Europejska 2012 – CORDIS


ChronmyKlimat.pl – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl