więcej


Energetyka

Dwukrotny wzrost zużycia energii priorytetem ministra Tchórzewskiego (19348)

2016-03-23

Drukuj
galeria

Fot. Ministerstwo Energii

Minister Tchórzewski w programie "Biznes z energią" powtórzył formułowany wcześniej wielokrotnie postulat zwiększenia zużycia energii w gospodarstwach domowych.

Krzysztof Tchórzewski tuż po objęciu stanowiska szefa resortu energii wymieniał wśród swoich priorytetów zwiększenie zużycia energii w gospodarstwach domowych. Teraz podtrzymuje ten cel, zapewniając jednocześnie, że rząd nie planuje uwolnienia cen energii dla odbiorców z grupy taryfowej G.

W programie TVP Info "Biznes z energią" Krzysztof Tchórzewski informuje, że – wbrew unijnym regulacjom, zgodnie z którymi Polska powinna uwolnić ceny energii dla odbiorców indywidualnych, a także wbrew obecnej sytuacji rynkowej i niskim cenom energii w hurcie – polski rząd nie planuje tego robić „w najbliższym czasie”, ponieważ to mogłoby mieć jego zdaniem „znaczące skutki” dla budżetów gospodarstw domowych.

Minister Tchórzewski w programie “Biznes z energią” powtórzył ponadto formułowany wcześniej wielokrotnie postulat zwiększenia zużycia energii w gospodarstwach domowych.

Chcielibyśmy, aby w Polsce przynajmniej dwukrotnie wzrosło zużycie energii elektrycznej w gospodarstwach domowych, bo wtedy będziemy na równi z gospodarstwami domowymi w Unii Europejskiej – powiedział w wywiadzie dla TVP Info Krzysztof Tchórzewski. – Zależy nam, aby stać było naszych obywateli na korzystanie z urządzeń energetycznych w gospodarstwach domowych w szerszym zakresie niż obecnie – dodał.

Szef Ministerstwa Energii dodał jednocześnie, że obecnie polskie gospodarstwa domowe są na skraju ubóstwa energetycznego, licząc zgodnie z normami unijnymi. Poziom ubóstwa energetycznego w UE jest określany jako minimum 10 proc. wydatków z budżetów domowych przeznaczanych na energię. – Dzisiaj jesteśmy mniej więcej na tym poziomie. (…) Tu nie możemy, z punktu widzenia obywateli, ponosić ryzyka – w ten sposób minister Tchórzewski uzasadniał brak planu uwolnienia cen energii w taryfie G.

Źródło: gramwzielone.pl


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej