Energetyka

Ciepły dom zimową porą (9424)

2010-12-11


Jak mieć ciepły dom zimą i oszczędzać pieniądze? Mimo wszechobecnych informacji o ocieplaniu klimatu, mroźna i śnieżna zima to w naszej sferze klimatycznej zjawisko normalne, choć w dłuższym okresie pewnie rzadsze. Musimy umieć z nim żyć najlepiej jak można, wykorzystując dostępne środki niwelujące przykre skutki zimy. Termomodernizacja czyli docieplenie budynku gwarantuje ciepły dom na wiele lat oraz kilka tysięcy oszczędności rocznie na ogrzewaniu.
Po ostatnich nieco łagodniejszych zimach utrzymująca się przez dłuższy czas temperatura poniżej zera oraz zalegający po opadach śnieg, stanowią zaskoczenie dla sporej części Polaków, w tym jak zwykle służb porządkowych z legendarnymi drogowcami na czele. To dziwi, bo przecież natury nie da się oszukać.

Klimatu nie oszukasz
Średnia temperatura w zimie, która rozpoczyna się zwykle na początku grudnia i trwa przez 90-100 dni w Polsce waha się między -6°C a 0°C. Średnia roczna temperatura powietrza w Polsce wynosi 7-9°C(sic!). Mroźne zimy zdarzają się s w Polsce stosunkowo często. Ostatnia, nie licząc obecnej, miała miejsce cztery lata temu. Minimalna temperatura, jaką zanotowaną w Polsce to -41°C w listopadzie 1940 r. Te dane oraz tegoroczna zima z obfitymi opadami śniegu i temperaturami schodzącymi poniżej -20°C uzmysławiają, jak ważne dla naszego portfela, komfortu życia i środowiska naturalnego jest właściwe zabezpieczenie domu przed zimnem poprzez wykonanie jego właściwej termomodernizacji. Chronimy przed chłodem siebie, bliskich, zwierzęta, nawet samochód, a część z nas zapomina o ochronie przed zimnem własnego domu, w kraju gdzie sezon grzewczy trwa pół roku.

Komfort ciepłego domu jest bezcenny
Tegoroczna zima na pewno odbije się na portfelach właścicieli nieocieplonych domów. Im zimniej, tym wydatki na ogrzewanie są wyższe. Średnie opłaty za ogrzewanie nieocieplanego domu stanowią ponad 50% wszystkich kosztów eksploatacji budynku. Straty energii cieplnej w około 1/3 spowodowane są przenikaniem ciepła przez niezabezpieczone termicznie ściany. Na szczęście koszty związane z utrzymaniem właściwej temperatury w domowych pomieszczeniach można znacząco obniżyć przeprowadzając termomodernizacje domu. Warto już teraz zacząć ją planować, by po jej wykonaniu jeszcze w tym roku cieszyć się niższymi rachunkami za ogrzewanie.

Od lat najbardziej jednym z najbardziej popularnych i ekonomicznych materiałów izolacyjnych jest styropian. Ważne by był sprawdzony, najlepiej od markowego producenta, bo tylko on gwarantuje jakość wykonanej nim izolacji. Styropian nie wyeliminuje oczywiście wszystkich kosztów, jakie musimy ponieść, by ogrzać dom zimą. Jest to jednak izolacja, który znacznie zmniejsza zużycie energii w stosunku do nieocieplanego domu lub ocieplonego tylko cienką warstwą izolatora. Ocieplając dom 12 -centymetrową warstwą np.; markowego styropianu w czarne kropki można zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych rocznie. Wydatek zwraca się szybko, daje znaczącą sumę zaoszczędzonych pieniędzy, a komfort ciepłego domu jest bezcenny bo od niego zależy nasze zdrowie i samopoczucie.

Energooszczędność nie tylko dla portfela
Termomodernizacja starych budynków oraz budowa nowych, energooszczędnych może zredukować straty energii w budownictwie aż o połowę. Ponad 80 proc. budynków w Polsce wybudowano w sposób nie pozwalający na racjonalne zarządzanie energią. Zużywamy ponad 2 razy więcej energii na jednostkę powierzchni mieszkaniowej, niż kraje Europy Zachodniej o podobnym klimacie. Powoduje to, że wielokrotnie przepłacamy za ogrzewanie budynku i również wpływa negatywnie na środowisko naturalne". Dobrze ocieplony dom oznacza oszczędność energii i pieniędzy.

źródło: EkoNews 
www.ekonews.com.pl


ChronmyKlimat.pl – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl