- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
-
Niemcy biorą w ryzy zużycie węgla
2015-03-20W reakcji na niedawny wzrost emisji, pod koniec 2014 roku niemiecki rząd zaprezentował „Plan Działań na rzecz Ochrony Klimatu”. Wkrótce potem zużycie energii i emisje CO₂ znowu spadły, jednak obserwatorzy ostrzegają, że węgiel wciąż zagraża klimatycznym celom Niemiec.
Więcej
-
Ministerstwo Gospodarki – będzie nowelizacja ustawy o OZE
2015-03-20Podczas posiedzenia sejmowej komisji ds. energetyki (18.03) Ministerstwo Gospodarki zapowiedziało znowelizowanie podpisanej w ubiegłym tygodniu przez prezydenta ustawy o OZE.
Więcej
-
Pływalnia w standardzie budynku pasywnego w Niemczech
2015-03-20Pilotażowy projekt budowy miejskiej pływalni w standardzie pasywnym udowodnił, że tego typu budownictwo może znaleźć zastosowanie nawet w tak energochłonnych obiektach rekreacyjnych.
Więcej
-
Jutro zaćmienie Słońca. Czy niemiecki system energetyczny czeka zapaść?
2015-03-1920 marca będzie dniem próby dla operatorów niemieckiej sieci. Promienie Słońca przestaną docierać do 1,4 mln instalacji solarnych. Z sieci zniknie 12 gigawatów prądu – to tak, jakby z minuty na minutę wyłączyć kilkanaście elektrowni węglowych.
Więcej
-
Ministerstwo Gospodarki publicznie oświadcza, że nie posiada kompetencji, aby wdrożyć ustawę o OZE
2015-03-19Tak można podsumować wywiad Janusza Pilitowskiego, dyrektora Departamentu Energii Odnawialnej (DEO) w Ministerstwie Gospodarki udzielony dziennikowi Rzeczpospolitej.
Więcej
-
Tragedia Vanuatu: czego uczy nas cyklon Pam?
2015-03-19Pam – najsilniejszy cyklon na południowym Pacyfiku od czasu rozpoczęcia pomiarów. Według naukowców wzmocniła go zmiana klimatu. Jednak liczba cyklonów w tym regionie właściwie ma... spadać.
Więcej
-
Pasywne schronisko w Alpach
2015-03-19Górskie schronisko „Schiestlhaus”, wybudowane w standardzie pasywnym na wysokości ponad 2000 m n.p.m., to dowód na to, że taki rodzaj budownictwa sprawdza się nawet w ekstremalnych warunkach.
Więcej
-
Koalicja Klimatyczna: Ustawa o efektywności energetycznej musi zostać przyjęta w tej kadencji Sejmu
2015-03-18Ustawa o efektywności energetycznej powinna jak najszybciej trafić do Parlamentu. W przeciwnym razie wstrzymany zostanie system białych certyfikatów. Polsce mogą również grozić kary za opóźnienie w implementacji dyrektywy o efektywności energetycznej.
Więcej
-
Nowela ustawy: Świadectwa energetyczne dla mieszkań nieobowiązkowe
2015-03-18Zgodnie z nowelizacją ustawy o charakterystyce energetycznej budynków certyfikat energetyczny obowiązkowy będzie dla budynków publicznych większych niż 250 m2. W przypadku domów i mieszkań – właściciel musi go sporządzić na życzenie kontrahenta.
Więcej
-
Pasywny supermarket w Hanowerze
2015-03-18Niemiecki supermarket wybudowany w standardzie budynku pasywnego to dowód na to, że zapotrzebowanie na energię można obniżyć nawet przy ciągłej potrzebie chłodzenia i oświetlenia budynku.
Więcej
-
Energooszczędny budynek socjalny w Barcelonie
2015-03-18Wybudowany w rozwijającej się części miasta blok mieszkalny to pierwszy budynek wielorodzinny w Barcelonie, który osiągnął najwyższy standard energetyczny (klasa A). Przewidziano w nim 95 mieszkań komunalnych.
Więcej
-
Ministerstwo Gospodarki straszy prosumentów
2015-03-17
Tobiasz Adamczewski, Piotr Siergiej
W środę 18 marca instytucje państwowe zjednoczą siły, by wystraszyć prosumenta przed skorzystaniem z wywalczonych przez niego praw.
Więcej
-
Nowoczesne laboratorium w starych murach
2015-03-17Modernizacja istniejącego już budynku do standardu energooszczędnego to z reguły bardzo skomplikowane zadanie. W podkrakowskiej Miękini udało się w ten sposób przekształcić ponad 60-letni budynek, który obecnie pełni funkcję nowoczesnego laboratorium energetyki przyjaznej środowisku.
Więcej
-
Ustawa o efektywności energetycznej – musimy uchwalić ją jak najszybciej [WIDEO]
2015-03-17Rozmawiamy z Agatą Bator, prawniczką ds. efektywności energetycznej z ClientEarth na temat projektu ustawy o efektywności energetycznej oraz dlaczego tak ważne jest, by projekt ten jak najszybciej trafił pod obrady Sejmu.
Więcej
-
Pasywny dom w Stawigudzie
2015-03-17Dom pokazowy wybudowany w podolsztyńskiej miejscowości Stawiguda to kolejny certyfikowany budynek pasywny w naszym kraju.
Więcej
-
MAE - w 2014 r. zatrzymanie wzrostu globalnych emisji CO2
2015-03-16Jak podała Międzynarodowa Agencja Energii, w 2014 r. po raz pierwszy od 40 lat, czyli odkąd zaczęto gromadzić dane, emisje CO2 nie wzrosły mimo globalnego wzrostu gospodarczego.
Więcej
-
Niemcy: czy węgiel zastąpił atom?
2015-03-16Twierdzi się, jakoby w Niemczech odejście od atomu przywróciło do łask energię z węgla. Eksperci dowodzą jednak, że puste miejsce po atomie wypełniło OZE. Węgiel ma się dobrze, bo... wypiera gaz.
Więcej
-
Greenpeace i warszawscy rowerzyści zwracają uwagę na problem smogu
2015-03-16Greenpeace i Warszawska Masa Krytyczna połączyli siły, by zwrócić uwagę na problem zanieczyszczenia powietrza w polskich miastach. 27 lutego ulicami stolicy rowerzystki i rowerzyści przejechali pod hasłem #UwagaSmog.
Więcej
-
Komisja Europejska - Sprawozdanie o stanie środowiska 2015
2015-03-15Polityka UE w dziedzinie ochrony środowiska przyniosła obywatelom znaczne korzyści w ciągu ostatnich 5 lat. Powietrze i woda w Europie są czystsze, a Europejczycy wyrzucają mniej odpadów na składowiska i zwiększyli recykling.
Więcej
-
Czy gminom uda się wprowadzenie Planów Gospodarki Niskoemisyjnej?
2015-03-14Od powstania Koalicji na rzecz utworzenia krajowego systemu gospodarowania energią minął już rok. Działania Koalicji sprawiły, że w gminach pojawiło się zainteresowanie Planami Gospodarki Niskoemisyjnej.
Więcej
-
Świadectwa energetyczne budynków na nowych zasadach
2015-03-13W poniedziałek, 9 marca br. weszła w życie ustawa o charakterystyce energetycznej budynków, która reguluje m.in. zasady funkcjonowania systemu świadectw charakterystyki energetycznej.
Więcej
-
Powietrze w centrum uwagi – ruszyły konsultacje Krajowego Programu Ochrony Powietrza
2015-03-13Celem KPOP jest wskazanie kluczowych działań niezbędnych do poprawy jakości powietrza w Polsce oraz zachęcenie resortów, samorządów, organizacji pozarządowych i społeczeństwa do współpracy w tym obszarze. Konsultacje Ministerstwa Środowiska trwają do 8 kwietnia b.r.
Więcej
-
HEAL i ClientEarth: Krajowy Program Ochrony Powietrza nie oczyści nam powietrza
2015-03-13Ogłoszony 9 marca przez Ministerstwo Środowiska Krajowy Program Ochrony Powietrza jest niepełny i nie ma żadnej mocy prawnej, wskazują eksperci organizacji pozarządowych walczących o poprawę jakości powietrza i zdrowia publicznego w Polsce.
Więcej
-
Plan Junckera w Polsce: Raport Specjalny
2015-03-12Udział inwestycji w węgiel w rachunku, jak Polska wystawi UE będzie naprawdę wysoki – ocenia Euractiv w raporcie listującym projekty proponowane do dofinansowania w ramach Europejskiego Funduszu Inwestycji Strategicznych.
Więcej
-
W Płocku powstanie laboratorium innowacji technicznych i energii odnawialnej
2015-03-12Filia Politechniki Warszawskiej w Płocku planuje wybudowanie do 2020 r. za ok. 25 mln zł Centralnego Laboratorium Innowacji Technicznych i Energii Odnawialnej (CLITiEO). Dzięki tej placówce uczelnia chce rozszerzyć profil działalności naukowej.
Więcej
-
Prezydent podpisał ustawę o OZE
2015-03-11Prezydent Bronisław Komorowski podpisał dzisiaj ustawę o odnawialnych źródłach energii. Nie potwierdziły się więc obawy, które pojawiały w ostatnich dniach na rynku OZE jakoby ustawie groziło skierowanie do Trybunału Konstytucyjnego.
Więcej
-
NFOŚiGW o programie „Prosument” w świetle ustawy OZE
2015-03-11Według Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na podstawie przepisów ustawy o OZE nie da się określić, czy inwestorzy, którzy otrzymają dofinansowanie w ramach programu „Prosument” będą mogli korzystać z taryf gwarantowanych.
Więcej
-
Ustawa o OZE - komentuje Andrzej Kassenberg
2015-03-11O niedawnej parlamentarnej decyzji, która ma ułatwić „zwykłym ludziom” produkcję i sprzedaż „zielonej energii” oraz o tym, czy można w tej kwestii zrobić jeszcze więcej, wywiad z dr. Andrzejem Kassenbergiem w piśmie Nowy Obywatel
Więcej
-
Biżuteria z elektrośmieci – licealiści z Gryfic zakładaja firmę ElectroDesign
2015-03-10Stare telefony komórkowe, drukarki, zużyty sprzęt ADG – to surowce z których licealiści z Gryfic wytwarzają biżuterię. Założyli nawet własną firmę – ElectroDesign.
Więcej
-
PSE o unii energetycznej – raczej tak, ale...
2015-03-10
Rafał Zasuń
Operator polskich sieci energetycznych ma ambiwalentne odczucia po propozycjach Brukseli. Nie ukrywa, że wprowadzenie rynku mocy w Polsce może zostać zablokowane przez Komisję Europejską.
Więcej
-
Czas wymienić samochód na nowy
2015-03-09
Wojciech Szymalski
Po trzech latach zabiegów, stowarzyszenie Zielone Mazowsze powoli dopina swego – w korytarzach rządowych zaczyna się mówić głośno o uchwaleniu ustawy pozwalającej wprowadzać w miastach, wzorem Niemiec, strefy niskiej emisji komunikacyjnej.
Więcej
-
Czy Unia Energetyczna rzeczywiście zapewni nam bezpieczeństwo energetyczne?
2015-03-09Negocjacje gazowe z Azerbejdżanem są jak lądowanie na obcej planecie. Przedstawiciele reżimu, schowani za paradnym stołem, milcząco gapią się na europejskich gości. Czy jednak mnożenie dróg importu surowców zapewni nam bezpieczeństwo dostaw?
Więcej
-
Nowoczesna siedziba WFOŚiGW w Łodzi
2015-03-09Wkrótce rusza budowa nowej siedziby Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Energooszczędny budynek zostanie wyposażony w instalacje wykorzystujące odnawialne źródła energii – pompy ciepła, kolektory słoneczne i panele fotowoltaiczne.
Więcej
-
Środowisko Europy 2015. Stan i prognozy.
2015-03-09Prezentujemy najnowszy, wydany w 2015 roku, raport Europejskiej Agencji Środowiska o stanie środowiska w Unii Europejskiej.
Więcej
-
Ekozarządzanie szansą na oszczędności dla polskich urzędów
2015-03-07Propagowanie idei zielonego zarządzania urzędami było celem konferencji „Zielona administracja za sprawą EMAS” organizowanej 25 lutego br. przez Ministerstwo Środowiska wspólnie z Generalną Dyrekcją Ochrony Środowiska.
Więcej
-
100 mln odsłon w 2 dni. Chinami wstrząsnął dokument o zanieczyszczeniu powietrza
2015-03-06U córki Chai Jing zdiagnozowano nowotwór. To dlatego ta uznana dziennikarka śledcza zajęła się problemem zanieczyszczenia powietrza. Według BBC jej świeżo opublikowany dokument obejrzało już ponad 100 mln Chińczyków.
Więcej
-
Linia do Zakopanego a niska frekwencja w Pendolino
2015-03-06W prasie branżowej trwa dyskusja nad przyczynami niskiej frekwencji w pociągach Pendolino. Najczęściej tłumaczona jest ona nieatrakcyjną polityką taryfową. Tymczasem jest jeszcze jeden, równie ważny powód – śmierć systemu kolei regionalnej w Małopolsce.
Więcej
-
Najpierw Trias Energetica, potem OZE
2015-03-06Unikanie niepotrzebnych strat ciepła, korzystanie z odnawialnych źródeł energii i efektywne pozyskiwanie energii z paliw kopalnych to zasady, które powinny być szeroko wykorzystywane w krajowej gospodarce. Wdrażane w domach mieszkalnych, pozwalają lepiej gospodarować energią i obniżyć koszty codziennego życia.
Więcej
-
Szukamy pionierów ochrony klimatu! - rekrutacja do Projektu Pioneers into Practice
2015-03-06Chcesz stworzyć aplikację mobilną związaną z transportem miejskim? Wiesz jak ograniczyć zużycie ciepła w budynkach mieszkalnych? A może zajmujesz się planowaniem miast i zależy Ci, by żyło się w nich wygodniej i lepiej?
Więcej
-
Taryfy gwarantowane dla prosumentów w ustawie o OZE – wstępna interpretacja przepisów
2015-03-05
Grzegorz Wiśniewski
Przybywa pytań związanych z uchwaloną ustawa o OZE. W najgorszej sytuacji znajdują się pozbawieni pomocy prawnej i finansowej najmniejsi inwestorzy - osoby fizyczne jako właściciele mikroinstalacji, prosumenci i mikroprosumenci.
Więcej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności