Cities on Power (14183)

2012-04-10


– Ważnym efektem projektu będzie dostępne w internecie interaktywne narzędzie, które pomoże obliczyć każdej zainteresowanej osobie, ile energii jest w stanie wyprodukować instalując kolektor słoneczny, panel fotowoltaiczny lub pompę ciepła w swoim domu – powiedziała Magdalena Zowsik, koordynatorka ds. merytorycznych projektu "Cities on Power"
 Urzędu m.st. Warszawy.

Katarzyna Teodorczuk: Jakie są główne założenia projektu na rzecz energii odnawialnej "Cities on Power"?

Magdalena Zowsik, koordynatorka projektu ds. merytorycznych
 w Urzędzie m.st. Warszawy:

Głównym założeniem projektu jest zintensyfikowanie wykorzystania odnawialnych źródeł energii w Warszawie i innych miastach partnerskich. Ponad 70% energii w Unii Europejskiej jest konsumowana w miastach, jednocześnie bardzo rzadko miasta są jej producentami. Projekt ma zachęcić do myślenia o produkcji energii z OZE w miastach i stworzyć warunki, które to umożliwią.

Jak Warszawa zamierza to osiągnąć?

Jednym z ważniejszych celów projektu jest stworzenie planu działań, który przygotuje miasta do zwiększenia produkcji energii odnawialnej tzw. lokalne plany działań. Lokalne plany działań zostaną przygotowane łącznie przez cztery miasta i regiony partnerskie uczestniczące w projekcie.

Warszawa,– przystępując do Porozumienia Burmistrzów, zobowiązała się do redukcji emisji gazów cieplarnianych o 20% i zwiększenia udziału OZE do 20% do 2020 r oraz przyjęła plan działań, który ma doprowadzić do osiągnięcia tego celu  głównie w oparciu o zwiększenie efektywności energetycznej. Z kolei plan, który przygotujemy w ramach naszego projektu, sformułuje konkretne działania w zakresie energetyki odnawialnej.

Jakie miasta i regiony projekt obejmie?

Oprócz Warszawy w projekcie uczestniczy trzech partnerów samorządowych: Turyn i Ravenna we Włoszech oraz Klagenfurt w Austrii.

Na jakim etapie tworzenia planu działań jest teraz Warszawa?

Obecnie przygotowujemy się do spotkania organizacji, firm i instytucji, które związane są energetyką odnawialną w mieście i które wiedzą najlepiej, co powinno zostać w Warszawie zmienione, by łatwiej inwestowało się w odnawialne źródła. Zbadanie ich potrzeb w tym zakresie pozwoli nam sformułować założenia do lokalnego planu działań. Oprócz tego przy tworzeniu tego dokumentu bardzo ważna jest możliwość skorzystania z doświadczeń naszych partnerów we wdrażaniu energetyki odnawialnej. Przykładowo Austriacy mają bardzo skuteczne systemy wsparcia, dzięki którym są jednym z liderów w stosowaniu kolektorów słonecznych w Unii Europejskiej. W miarę możliwości będziemy starali się inspirować takimi rozwiązaniami. Plany zostaną przyjęte przez odpowiednie instytucje samorządowe przed końcem trwania projektu, czyli do czerwca 2014 roku.

Czy projekt uwzględnia również inwestowanie w OZE na poziomie gospodarstw domowych?

Ważnym produktem projektu będzie dostępne w internecie interaktywne narzędzie, które pomoże obliczyć każdej zainteresowanej osobie, ile energii jest w stanie wyprodukować instalując kolektor słoneczny, panel fotowoltaiczny lub pompę ciepła w swoim domu. Te trzy technologie są najbardziej praktyczne do zastosowania indywidualnego w mieście, dlatego je właśnie promujemy.

Narzędzie pomoże odpowiedzieć na pytanie, ile w danej lokalizacji można uzyskać energii, jaki będzie jej koszt i po jakim czasie inwestycja się zwróci. Przygotowujemy je wspólnie z partnerem Research Studios Austria z Salzburga, który koordynuje prace nad instrumentem.

Instrument ma więc pomóc ludziom podjąć decyzję, czy warto zainwestować w energię odnawialną...

Tak. Istotnym aspektem będzie oszacowanie ekonomiki przedsięwzięcia. To, że technologie są dostępne ludzie już wiedzą. Mamy nadzieję, że dzięki naszemu narzędziu dowiedzą się, czy ich na to stać z uwzględnieniem dostępnych form wsparcia i którą technologię warto wybrać.

Jak przedstawia się sytuacja w przypadku budynków publicznych?

Jeszcze o tym nie wspomniałam, ale trzecim ważnym elementem projektu są roczne badania przeprowadzane do końca tego roku w wybranych budynkach publicznych. Badania mają pomóc przygotować profile użytkowania i charakterystykę energetyczną budynków i ocenić sytuację w poszczególnych sektorach. Przykładowo badając jeden szpital, chcemy przekonać się, jak to może wyglądać we wszystkich szpitalach i wiedzę tę wykorzystać do przygotowania konkretnych działań w naszym lokalnym planie.

Które to obiekty?

Żłobek w dzielnicy Włochy, Dom Pomocy Społecznej "Kombatant" na Bemowie, Szpital Wolski, Basen "Muszelka" na Targówku i Hala Sportowa na Białołęce. Na podstawie całorocznych pomiarów, Fundacja Poszanowania Energii – nasz partner ekspercki w projekcie, przygotuje wstępne założenia do inwestycji dla tych obiektów. Czyli odpowie na pytanie, w jakie źródła OZE będzie najkorzystniej zainwestować, biorąc pod uwagę konkretne profile użytkowania i charakterystykę energetyczną budynków. Być może zaproponuje, by w jednym z nich zamontowano pompę ciepła, w innym panele fotowoltaiczne, a w jeszcze innym kolektory słoneczne. Wybrane budynki zyskają wstępną dokumentację inwestycyjną, która potrzebna jest do wykonania przetargów. Zakładamy też, że przy realizacji inwestycji będą mogły skorzystać z dofinansowania miasta.

Warszawa od niedawna przyznaje dotacje na instalacje OZE...

Tak. Osoby prywatne, jak również wspólnoty mieszkaniowe i firmy mogą ubiegać się o dofinansowanie wszystkich odnawialnych źródeł OZE do wysokości 50% ponoszonych kosztów. Wnioski składa się w Biurze Ochrony Środowiska Urzędu m.st. Warszawa. Czasu jest niewiele, bo nabór na wnioski o dofinansowanie inwestycji zaplanowane do realizacji w przyszłym roku trwa do końca maja br. Środki nie są wielkie, ale liczymy na to, że z czasem, również za sprawą naszego projektu pula pieniędzy na miejskie dotacje się zwiększy.

Wróćmy do samego projektu: Czy nie powstała już dostateczna ilość kalkulatorów do obliczania opłacalności OZE?

Narzędzie, które zamierzamy wprowadzić, pozwoli na uzyskanie pełniejszego obrazu. Inspirując się interaktywnymi mapami słonecznymi z Los Angeles czy Nowego Jorku, chcemy, aby nasze narzędzie było oparte o mapę miasta i dane na nią naniesione: zasięg sieci ciepłowniczej, czy obszary w których instalowanie pomp ciepła jest ryzykowne. Mapa uwzględni oczywiście potencjał energetyki słonecznej, w tym np. efekt zacienienia przez otaczające budynki, co może mieć wpływ na opłacalność systemów słonecznych. Narzędzie będzie dostępne na stronie internetowej miasta. Każdy zainteresowany będzie mógł odszukać swój dom i wstępnie ocenić czy inwestycja w OZE opłaci mu się.

Kiedy mapa będzie gotowa?

Przed końcem przyszłego roku. Podobne mapy będą miały pozostałe miasta i regiony partnerskie w projekcie.

Co wynika z faktu, że Warszawa stoi na czele projektu "Cities on Power"?

Odpowiadamy za zarządzanie i osiągnięcie rezultatów całego projektu. Nadzorujemy pracę wszystkich partnerów i składamy raporty do instytucji, która przekazała pieniądze na nasz projekt, czyli do wspólnego sekretariatu technicznego programu dla Europy Środkowej w Wiedniu.

Jaka jest wartość projektu i skąd pochodzą środki na jego realizację?

Projekt "Cities on Power" jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu dla Europy Środkowej. Wartość projektu to ok. 2,3 mln euro, z czego 1,8 mln euro pochodzi ze środków unijnych, a reszta to wkład własny partnerów.

Życzymy w takim razie, by środki zostały wykorzystane jak najefektywniej, bo czasu jest niewiele. 20% energii z OZE do końca 2020 r. to w naszych warunkach spore wyzwanie. 

Dziękuję za rozmowę.

Dziękuję.

 

ChronmyKlimat.pl


ChronmyKlimat.pl – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl