więcej


ADAPTACJA

Tylko 16 krajów spełniło swoje zobowiązanie do Porozumienia Paryskiego (20628)

2018-11-05

Drukuj
galeria

Jedynie szesnaście krajów spośród 197, które podpisały Porozumienie Paryskie, określiło krajowy plan działań na rzecz klimatu na tyle ambitny, aby spełnić obietnice, pokazuje raport opublikowany w poniedziałek 29 października, przed najważniejszą konferencją klimatyczną ONZ COP24 w Katowicach w grudniu.

16 krajów to: Algieria, Kanada, Kostaryka, Etiopia, Gwatemala, Indonezja, Japonia, Macedonia, Malezja, Czarnogóra, Norwegia, Papua Nowa Gwinea, Peru, Samoa, Singapur i Tonga.

"Nasza analiza ujawnia, że ​​kraje powoli powielają swoje zobowiązania wobec NDC (" składanie w skali krajowej lub zobowiązania klimatyczne w żargonie ONZ ") jako cele w krajowych przepisach i politykach" - czytamy w raporcie. Wdrożenie porozumienia paryskiego opiera się na tym, że państwa tłumaczą swoje zobowiązania określone w krajowych centrach danych narodowych na krajowe przepisy i polityki, które z kolei określają mierzalne cele krajowe, wyjaśnione objaśnienie polityki. Raport pokazuje jednak, że tłumaczenie to jest niezgodne z obietnicami klimatycznymi krajów, co budzi wątpliwości co do prawdopodobieństwa osiągnięcia celów porozumienia paryskiego.

Badanie "Dostosowanie krajowych i międzynarodowych celów klimatycznych" zostało wydane przez Instytut Badawczy Grantham ds. Zmiany Klimatu i Środowiska oraz Centrum Ekonomicznych i Politycznych Zmian Klimatu, zarówno w London School of Economics and Political Science, jak i World Resources Institute .Porównuje skwantyfikowane cele zdefiniowane w krajowych centrach danych i ich skuteczne tłumaczenie na krajowe przepisy i cele, aby sprawdzić ich spójność pod względem ram czasowych, definicji i ambicji. "Biorąc pod uwagę, że istnieje już luka między celami porozumienia paryskiego i krajowych centrów danych, wskazane jest, aby kraje zwiększyły rygorystyczność i przejrzystość swoich obecnych celów, zgodnie z ich prawem krajowym i politykami," zasugerowano. "To ważny krok w kierunku większej przejrzystości wiarygodności krajów, aby zrealizować swoje cele.".

Wykraczanie poza granice

W nocie politycznej przypomniano, o co toczy się gra, mianowicie, że deklaracje klimatyczne krajów powinny być czymś więcej niż tylko deklaracją. W rzeczywistości pozostaje znaczna luka między prognozowanymi na świecie emisjami w 2030r. A emisjami zgodnymi z celami paryskimi - to znaczy utrzymywanie wzrostu średniej temperatury na świecie znacznie poniżej 2 ° C powyżej poziomu sprzed epoki przemysłowej i dążenie do ograniczenia do 1,5 ° C - przy obecnych NDCs kolektywnie ograniczających globalne ocieplenie między 2,7 ​​a 3,7 ° C.

W raporcie stwierdzono, że 157 spośród 197 krajów lub stron Porozumienia Paryskiego w żargonie ONZ przedstawiło krajowe centra danych, które obejmują cel ograniczenia emisji gazów cieplarnianych z ich gospodarek jako całości. Te 157 stron było odpowiedzialnych za około 95 procent globalnej rocznej emisji w 2014 r., Zaznaczył. "Jednak tylko 58 stron Porozumienia wyznaczyło ogólnogospodarcze cele w zakresie redukcji emisji w ich krajowych przepisach lub politykach, a tylko 16 z nich jest tak ambitnych lub ambitniejszych jak zobowiązania w ich krajowych centrach danych", podkreśla.

Informacja na temat polityki jest publikowana kilka tygodni po przełomowym raporcie IPCC 1,5 ° C, który pokazał, że ograniczenie globalnego wzrostu średniej temperatury do 1,5 ° C nadal jest możliwe. Będzie to jednak wymagać bezprecedensowych zmian we wszystkich aspektach życia społecznego, w tym energii, rolnictwa, transportu, systemów miejskich i przemysłowych. Będzie to również wymagało zaangażowania podmiotów niepaństwowych oraz włączenia działań związanych z klimatem do szerszych polityk publicznych i ram rozwoju.

"Najważniejsze lata w historii": główny raport ONZ ogłasza alarm klimatyczny

Ocieplenie powyżej 1,5C wyzwoli przerażający zestaw konsekwencji i tylko globalna transformacja, począwszy od teraz, pozwoli jej uniknąć, zgodnie z najnowszym raportem naukowców z Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC). Reportaż EURACTIV ds. Mediów Climate Home News.

Opublikowany pięć tygodni przed kolejną konferencją ONZ w sprawie klimatu, COP24, która odbędzie się w dniach 2-14 grudnia w polskich Katowicach, krótka informacja podsumowująca to, o czym jest konferencja: monitorowanie międzynarodowego postępu w zakresie zobowiązań. Podczas gdy cele w zakresie ochrony klimatu są ustalane na szczeblu krajowym, negocjatorzy będą musieli zdefiniować globalny wspólny zbiór wiążących zasad - nazywanych "regulaminem paryskim" - czyli umożliwić krajom porównywanie, mierzenie i monitorowanie wzajemnie.

"W wielu przypadkach nie ma wystarczających danych do ustalenia spójności między celami w ustawodawstwach i politykach krajowych a krajowymi centrami danych. Kraje muszą wyrażać swoje cele z większą jasnością i szczegółami "- czytamy w raporcie.

Przewodniczący COP24: Osoby najbardziej dotknięte zmianami powinny zostać zaproszone na rozmowę.

Ponieważ Polska przygotowuje się do powitania świata w grudniu, człowiek, któremu powierzono organizację szczytu COP24 w Katowicach, powiedział na targach EURACTIV, jak trwają przygotowania do tego, co najprawdopodobniej będzie miało na celu przemyślane rozmowy klimatyczne w ramach porozumienia paryskiego.

 

Źródło: www.eruactiv.com


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej