więcej


ADAPTACJA

Koronawirusa przemyśl sam (21295)

2020-04-30

Drukuj
galeria

Blokada Polski i świata trwa już ponad 40 dni – solidny post. Pokazujemy kilka liczb, na podstawie których możesz wyrobić sobie własne zdanie o problemie z koronawirusem.

Zagrożenie

FAKTY

W 2018 roku zmarło w Polsce, bez względu na przyczynę, nieco ponad 414000 osób. To średnio nieco ponad 1130 dziennie.

Szacunkowo co roku 45000 zgonów w Polsce jest przyspieszonych przez zanieczyszcznie powietrza. To 123 dziennie.

W 2018 roku średnio dziennie umierało w wyniku wypadków komunikacyjnych (nie tylko drogowych) średnio 10 osób dziennie, w wyniku samobójstw 12 osób dziennie, w wyniku nowotworów 298 osób dziennie.

Na choroby zakaźne i pasożytnicze zmarło łącznie 1831 osób (5 dziennie).

Od 16 marca zmarły w Polsce 525 osób (do 27.04) w wyniku koronawirusa. To średnio 13 dziennie.

ZAUWAŻ

Jeśli krzywa zachorowań jest spłaszczona np. 10-20 krotnie przez działania rządu, to na COVID-19 mogłoby umrzeć co najwyżej 130-260 osób dziennie.

PYTANIA POMOCNICZE

Ile znasz osób w twoim otoczeniu, które zachorowały na COVID-19? Ile nasz osób, które umarło na COVID-19? Ile znasz (albo znałeś) osób, które mają problemy z chorobą nowotworową? Ile znasz osób, które boją się dziś pójść do lekarza z innymi objawami niż podobne do COVID-19?

Reakcja

FAKTY

W Polsce jest ok. 29% ludzi z wyższym wykształceniem. W 2018 roku 93000 osób w Polsce było wykładowcami akademickimi, a więc bardzo prawdopodobne, że miało styczność z rzetelnymi wynikami badań naukowych i rozumie ich znaczenie.

W 2019 roku 39% polaków przeczytało jakąkolwiek jedną książkę. W wiekszości były to powieści lub literatura piękna.

Badania naukowe prowadzone są zgodnie z przez lata wypracowanymi standardami za pomocą wielokrotnie zweryfikowanych metod. Wyniki badań naukowych, aby zostać opublikowane, zawsze przechodzą weryfikację co do treści przynajmniej przez jednego recenzenta z danej dziedziny nauki.

Youtube, facebook i inne media społecznościowe pozbawione są jakichkolwiek standardów weryfikacji przekazywanych treści pod kątem naukowym, faktycznym – stąd fenomen tzw.: fake news. Jednak niektóre informacje za pomocą tych mediów rozprzestrzeniają się z prędkością wirusa (virale).

PYTANIA POMOCNICZE

Ile znasz osób, w twoim otoczeniu, które przeczytało recenzowany artykuł naukowy na temat koronawirusów lub COVID-19? Ile znasz artykułów prasowych, które omawiały wyniki recenzowanego artykułu naukowego na temat nowej choroby? Ile znasz opinii ekspertów (niekoniecznie naukowców) z prasy na temat nowej choroby? ilu z nich powoływało się na wyniki badań naukowych/artykuły naukowe?

Przyszłość

FAKTY

Ludźmi i ich umysłem kierują często nieuświadomione procesy psychologiczne:

Kiedy podejmiemy już decyzję napotykamy zarówno wewnątrz nas jak i w innych, silny nacisk na zachowanie konsekwentne i zgodne z tym, w co już się zaangażowaliśmy.

Tym bardziej trzymamy się własnych decyzji im bardziej publiczny mają one charakter.

PYTANIA POMOCNICZE

Ile znasz osób, które przyznały się Ci się, że zrobiły błąd albo spanikowały? Ilu znasz polityków, którzy przyznali się do braku kontroli nad sytuacją? Ilu znasz polityków, którzy przyznali się do błędu?

W materiale wykorzystano:

Dane Głównego Urzędu Statystycznego dotyczace zgonów w 2018 roku oraz liczby absolwentów wyższych uczelni i nauczycieli akademickich w 2018 roku, Bank Danych Lokalnych

Dane Ministerstwa Zdrowia dotyczące zgonów na COViD-19 w Polsce.

Książki: "Wywieranie wpływu na ludzi" Robert Cialdini, oraz "Pułapki myślenia" Daniel Kahnemann.

Badania Biblioteki Narodowej nt. czytelnictwa w Polsce w 2019 roku.


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej