Zielona gospodarka
Specjalny zespół zbada skutki pakietu klimatyczno-energetycznego (13205)
2011-09-13Już ponad dwa miesiące temu premier Donald Tusk zapowiedział powołanie specjalistycznego zespołu, którego zadaniem będzie weryfikacja i możliwa renegocjacja pakietu klimatyczno-energetycznego. Grupa specjalistów powołana przez Solidarność zaczyna właśnie prace. Niestety sama, bo bez wsparcia premiera, który nie powołał jeszcze oficjalnych uczestników zespołu.
Zespół składać się będzie ze specjalistów z dziedziny nauki dotyczących zmian klimatu, ekologii oraz finansów i gospodarki, który zostanie powołany przez rząd i NSZZ Solidarność.
Do grupy ekspertów weszli m.in.: prof. Leszek Marks z Państwowego Instytutu Geologicznego w Warszawie, prof. Bronisław Barchański z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, specjalizujący się w ekologii i ochronie środowiska w górnictwie, dr Eryk Łon z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, który bada finansowo-gospodarcze skutki wdrożenia pakietu, klimatolog dr Marek Chabior z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego oraz dr Bolesław Jankowski z EnergSys Sp. z o.o., autor szeregu analiz dotyczących społeczno-ekonomicznych skutków polityki klimatycznej.
Dominik Kolorz, szef Śląsko-Dąbrowskiej Solidarności twierdzi, że grono to jeszcze się powiększy. Wyraził też nadzieję, że do końca tego roku pojawią się pierwsze wyniki prac zespołu.
Szef Śląsko-Dąbrowskiej Solidarności zaznaczył, że obowiązywanie, niekorzystnego jego zdaniem dla Polski pakietu, rozpocznie się już za kilkanaście miesięcy. Z szacunkowych analiz wynika, że skutki wdrożenia owego pakietu nie będą dla gospodarki i społeczeństwa budujące. Oznaczać to może wzrost cen prądu i ciepła nawet do 30% w 2013 roku. Jak mówi Kolorz, "choć jeszcze pakiet klimatyczno-energetyczny nie wszedł w życie już widać skutki tego, że Polska nie podjęła żadnych działań na rzecz jego weryfikacji i renegocjacji. Zagraniczni inwestorzy z branży energetycznej wstrzymują inwestycje, Vattenfall wycofał się z Polski, inwestorzy w przemyśle energochłonnym przygotowują się do przeniesienia produkcji z naszego kraju. Widać to choćby na przykładzie branży hutniczej".
Solidarność ma nadzieję, że przed konferencją klimatyczną w Durbanie zostaną przygotowane pierwsze opracowania zespołu, a także analizy Instytutu Ekonomicznego NBP na temat skutków pakietu.
www.reo.pl
ChronmyKlimat.pl – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl