Zielona gospodarka
MNiSW wyłoni w konkursie dwanaście inkubatorów innowacyjności (16017)
2013-08-17W nowym konkursie ministerstwa nauki: „Inkubator Innowacyjności" wyłonionych zostanie dwanaście inkubatorów innowacyjności. Stworzą one ogólnopolską sieć, która pomoże badaczom we wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań. Każda z nich otrzyma do 1,5 mln zł wsparcia.
„Każdy z inkubatorów otrzyma maksymalnie do 1,5 mln zł na wsparcie procesu zarządzania wynikami badań naukowych i prac rozwojowych, w szczególności w zakresie komercjalizacji. Całkowity budżet programu, który zakończy się w 2015 roku, to 18 mln zł" – informuje Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
„Inkubator Innowacyjności" będzie m.in. poszukiwać przedsiębiorców zainteresowanych wdrożeniem wyników badań i prowadzić bazy danych o realizowanych projektach badawczych i ich zastosowaniu w praktyce. Wyłonione podmioty zajmą się również analizą zapotrzebowania rynkowego na konkretne wynalazki, wyceną praw własności przemysłowej, prowadzeniem prac przedwdrożeniowych, a także sprawdzeniem możliwości uzyskania ochrony patentowej.
"Konkurs adresowany jest do uczelni i innych podmiotów działających na rzecz nauki, aktywnych w obszarze współpracy pomiędzy nauką i biznesem. O przyznanie środków finansowych w ramach konkursu mogą ubiegać się jedynie te podmioty, które od 1 stycznia 2009 r. do dnia złożenia wniosku mają na swoim koncie co najmniej 15 zgłoszeń wynalazków i wzorów użytkowych (krajowych bądź zagranicznych) oraz sprzedały lub udzieliły licencji na minimum cztery technologie" - informuje resort nauki w przesłanym PAP komunikacie. Wnioski o dofinansowanie w ramach programu można składać do 10 października br.
Jak informuje MNiSW, konkurs „Inkubator Innowacyjności" jest kolejną rządową inicjatywą, wspierającą proces zarządzania wynikami badań naukowych i prac rozwojowych, w szczególności w zakresie przygotowań i organizacji kolejnych etapów komercjalizacji. Jest też komplementarny wobec programu „Brokerzy Innowacji", w którym już wkrótce wyłonieni zostaną pośrednicy między naukowcami i przedsiębiorcami.
„Konkurs wpisuje się w całą serię działań pod nazwą +Pakietu dla innowacyjności+. Mają one na celu usprawnienie transferu wyników badań naukowych do gospodarki i pobudzenie przedsiębiorczości" – wyjaśnia minister nauki Barbara Kudrycka. Na „Pakiet dla innowacyjności" składają się m.in. ułatwienia podatkowe dla naukowców czy możliwość przekazywania 1 proc. CIT dla wybranych jednostek naukowych.
„Niezwykle ważnym zadaniem jest wzrost aktywności prywatnego kapitału i samych przedsiębiorców, bo jak pokazuje choćby ostatni raport prof. Witolda Orłowskiego, wzrost nakładów na badania i rozwój nie może opierać się jedynie na inwestycjach z budżetu państwa" – podkreśla minister nauki.
Zadania realizowane w ramach przedsięwzięcia będą finansowane ze środków przeznaczonych na naukę w projekcie „Wsparcie systemu zarządzania badaniami naukowymi oraz ich wynikami", realizowanym w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013.
Szczegółowe informacje na temat programu są dostępne na stronie MNiSW.
ChronmyKlimat.pl – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl