Zielona gospodarka
Chiny mają problem z osiągnięciem celów emisyjnych (16672)
2014-01-07Podczas gdy emitenci CO2 w Europie korzystają z profitów wynikających z osiągania celów redukcyjnych gazów cieplarnianych, które mają swoje źródło m.in. w stagnacji gospodarczej, Chiny ponoszą konsekwencje modelu gospodarczego opartego na "wzroście za wszelką cenę".
Jak donoszą światowe agencje, przedstawiony chińskiemu parlamentowi raport za lata 2011-2012 mówi o zagrożeniu celów, jakie chiński rząd pragnie osiągnąć w perspektywie 2015 r. a dotyczących redukcji zanieczyszczeń, ograniczenia wzrostu emisji gazów cieplarnianych oraz wprowadzania czystszych źródeł energii. Jako głównego winowajcę autorzy raportu wskazują szybszy niż przewidywano wzrost gospodarczy.
Kilka lat temu coraz silniejsza presja społeczna wymogła na władzach w Pekinie podjęcie zobowiązań i wynikających z nich działań, które mają na celu poprawę katastrofalnej sytuacji zindustrializowanych rejonów Państwa Środka. Niestety, efekty są dalekie od oczekiwanych. Planowany spadek energochłonności na jednostkę PKB na lata 2011-15 to 16%, a obecnie jest to zaledwie 5,54%. Podobnie w przypadku redukcji emisji CO2, która na jednostkę PKB na koniec tego okresu ma osiągnąć 17%, podczas gdy na dzień dzisiejszy wynosi zaledwie 6,6%. Osiągnięte wyniki martwią tym bardziej, że jeszcze w sierpniu br. przyjęte cele na lata następne przewidywały redukcję CO2, w perspektywie 2017 r., o 30% na jednostkę PKB. Czy są one zatem realne?
Pocieszające w całej sytuacji jest to, że rząd chiński deklaruje swoją determinację, by zamierzone cele osiągnąć. W jednej z prowincji zamknął w grudniu kilka zakładów produkujących stal i zapowiedział, że w przyszłym roku podobne działania będą kontynuowane również w innych działach gospodarki i branżach.
By jednak nie popadać w zbytni optymizm pamiętajmy, że mówimy o największym na świecie emitencie CO2 pochodzących z paliw kopalnych, z udziałami na poziomie 27%. Dla porównania USA jest odpowiedzialne za 14%, a kraje Unii Europejskiej 10% światowej emisji CO2. Cieszy, że pod wpływem realnej groźby niepokojów społecznych są podejmowane przez chiński rząd kroki we właściwym kierunku. Otwartym pozostaje pytanie o realność celów i ich adekwatność do globalnych potrzeb.
Marek Korzyński, ChronmyKlimat.pl
Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
ChronmyKlimat.pl – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl