Publikacje
Rząd przyznaje się do wysokich kosztów energetyki węglowej (16842)
2014-03-05"Program polskiej energetyki jądrowej" (PPEJ) zawiera wiele elementów potwierdzających konieczność odejścia od energetyki węglowej. WWF Polska pozytywnie ocenia włączenie analizy o kosztach zewnętrznych do tego dokumentu, ale przypomina też, że to nie energetyka jądrowa, a odnawialne źródła energii są ekonomicznie i środowiskowo uzasadnionym scenariuszem, który wpłynie stymulująco na rozwój gospodarczy Polski i tworzenie nowych miejsc pracy.
Jednym z głównych argumentów, który WWF przypomina polskim władzom od dawna, jest fakt, że wbrew licznym wypowiedziom decydentów, energetyka węglowa nie jest tania. Poprzez uwzględnienie kosztów zewnętrznych w ww. dokumencie, opublikowanym w styczniu br., Ministerstwo Gospodarki pierwszy raz oficjalnie pokazuje, że jest świadome, jak wiele kosztuje nas utrzymywanie dotychczasowego systemu.
– W PPEJ uwzględnione są wyliczenia Europejskiej Agencji Środowiskowej, które pokazują, że energia z węgla kosztuje nas dużo więcej, niż nam się wydaje – tłumaczy Tobiasz Adamczewski z WWF Polska. - Przypuszczając, że na rynku energii jedna megawatogodzina kosztuje około 200 złotych, należałoby do niej dodać od 300 do 1000 złotych więcej, żeby pokazać jej rzeczywisty koszt.
Takie podejście pozwala raz na zawsze obalić mit, że energetyka odnawialna jest za droga. W tym samym dokumencie (PPEJ) znalazła się informacja dotycząca projektowanej ceny produkcji energii z wiatru czy słońca, która deklasuje "tanią energię węglową", gdy weźmie się pod uwagę jej koszty zewnętrzne. Nawet po uwzględnieniu kosztów bilansowania i rezerwowania mocy, wszystkie rodzaje odnawialnych źródeł energii stają się konkurencyjne wobec energii węglowej.
– Chociaż zamiast PPEJ wolelibyśmy długoterminową strategię na rzecz efektywności energetycznej i rozwoju odnawialnych źródeł energii, dokument ten sprawia, że rząd sam sobie wybił z ręki argument o taniej energii węglowej – konkluduje Adamczewski. – Jednocześnie przypominamy, że dzięki inwestycji w energetykę odnawialną i efektywność energetyczną uniezależnimy się od importu surowców energetycznych i tworzymy nowe miejsca pracy.
"Program polskiej energetyki jądrowej" (zob. s. 61 i 113) dostępny na: www.mg.gov.pl/files/upload/19990/PPEJ_2014_01_28_po_RM.pdf.
źródło: WWF Polska
www.wwf.pl
fot. Cypheroz, Creative Commons, BY-NC-ND
Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
ChronmyKlimat.pl – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl