Polityka klimatyczna
Minister Korolec o konferencji klimatycznej COP20 w Limie (17942)
2014-12-02Marcin Korolec, sekretarz stanu i pełnomocnik rządu ds. polityki klimatycznej reprezentuje Polskę na COP20 w Limie. Wg Korolca dyskusja zogniskuje się wokół zobowiązań poszczególnych państw w ramach nowego porozumienia (obejmującego okres po roku 2020).
W poniedziałek, 1 grudnia rozpoczęła się 20. Konferencja Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu wraz z 10. Sesją Spotkania Stron Protokołu z Kioto - COP20/CMP10. Celem spotkania jest m.in. określenie głównych elementów nowego porozumienia globalnego, które ma zostać zawarte w Paryżu w przyszłym roku oraz zdefiniowanie zakresu informacji, jak powinna towarzyszyć kontrybucjom (zobowiązaniom) przedkładanym do umowy przez poszczególne jej strony.
Przez 13 dni w stolicy Peru delegaci z prawie 200 krajów, a także przedstawiciele organizacji pozarządowych i ekologicznych, reprezentanci nauki i biznesu, w obecności mediów z całego świata, będą dyskutowali o nowym porozumieniu klimatycznym. Ma ono zostać podpisane podczas COP21 w Paryżu w 2015 r.
- Dyskusja w Limie będzie się koncentrowała przede wszystkim wokół charakteru i zakresu kontrybucji, czyli wkładów poszczególnych państwa do nowej umowy. Będziemy dyskutować, w jaki sposób te zobowiązania mogą być określone. Czy muszą to być wyłącznie działania ograniczające emisję CO2, czy kontrybucje mogą też zawierać inne elementy.– mówi minister Marcin Korolec.
Zgodnie z decyzją konferencji COP19 w Warszawie państwa powinny przedstawić propozycje swoich wkładów klimatycznych najpóźniej w I kwartale 2015 roku.
- W Limie będziemy także pracować nad szkicem tekstu nowego porozumienia klimatycznego. – dodaje minister Korolec.
Konferencję COP20 w Limie otworzył minister Korolec jako Prezydent COP19/CMP9, przekazując jednocześnie ministrowi środowiska Peru - Manuelowi Vidal-Pulgarowi przewodnictwo w ramach Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu na kolejny rok. Polska sprawowała Prezydencję w ramach Konwencji przez ostatni rok, od szczytu COP19 w Warszawie.
W Limie, poza kwestiami dotyczącymi nowego porozumienia, uczestnicy dyskutować będą także o rosnącej roli edukacji w obszarze klimatu. We wrześniu Polska wystąpiła z inicjatywą wspólnej deklaracji 194 państw Konwencji do poprawy wysiłków na rzecz edukacji ekologicznej.
- Chcielibyśmy, aby w podsumowaniu szczytu w Limie taka deklaracja została przyjęta przez aklamację. Za zmiany klimatu odpowiada każdy z nas. Każdy z nas powinien więc posiadać wiedzę i świadomość, jak może im przeciwdziałać.– mówi minister Korolec.
Opracowanie MŚ na podstawie komunikatu Ministerstwa Środowiska.
ChronmyKlimat.pl – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl