Publikacje

Otwarta debata o polityce energetycznej regionu kujawsko-pomorskiego (13528)

2011-11-10


W środę 16 listopada 2011 w toruńskim Hotelu Bulwar odbędzie się debata o polityce energetycznej regionu kujawsko-pomorskiego. Spotkanie – w ramach cyklu Akademia Myśli Społecznej – zorganizowała Pracownia Zrównoważonego Rozwoju. Ma ono zapoczątkować dyskusję na temat problemów i wyzwań związanych z energetyką w województwie kujawsko-pomorskim.

W spotkaniu wezmą udział zarówno niezależni eksperci, jak i przedstawiciele władz wojewódzkich, a także włodarze gmin. Spotkanie, które rozpocznie się o godzinie 18.00 w toruńskim Hotelu Bulwar poprowadzi dziennikarz Piotr Majewski. W spotkaniu udział wezmą:

• Andrzej Kassenberg – prezes Instytutu na Rzecz Ekorozwoju;

• Dariusz Szwed – przewodniczący partii Zieloni 2004;

• Grzegorz Skarżyński – Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej;

• Małgorzata Walter – dyrektor Departamentu Środowiska Kujawsko–Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego;

• Maciej Krużewski – dyrektor Departamentu Współpracy Międzynarodowej Kujawsko–Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego;

• Antoni Pawski – dyrektor Biura Planowania Przestrzennego i Regionalnego we Włocławku;

• Marek Machnikowski – Wojewódzki Konserwator Przyrody, zastępca Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Bydgoszczy;

• Krzysztof Abriszewski – Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu;

• parlamentarzyści z województwa Kujawsko–Pomorskiego;

• radni Sejmiku Województwa Kujawsko–Pomorskiego;

• prezydenci, burmistrzowie i wójtowie gmin Województwa Kujawsko–Pomorskiego.

"Jako organizacja stojąca na straży demokracji i zrównoważonego rozwoju w naszym województwie, uważamy że społeczeństwo nie może być wykluczone z debaty o tym, jak kształtujemy naszą politykę w tym zakresie, a uściślając jakie źródła pozyskiwania energii chcemy wspierać, a jakie ograniczać. Chcielibyśmy, aby zorganizowana przez nas debata zapoczątkowała konstruktywny dialog pomiędzy społecznością województwa a władzami" – mówi Piotr Wielgus z Pracowni Zrównoważonego Rozwoju.

Bezpośrednim przyczynkiem do debaty były doniesienia medialne na temat planowanych przez marszałka województwa ograniczeń w rozwoju energetyki wiatrowej, jak również wsparcie jakiego zarząd województwa udziela dla rozwoju wydobycia gazu łupkowego.

"Polityka energetyczna jest jedynym z kluczowych problemów, z jakimi musi poradzić sobie Polska w najbliższych latach. Nie może być ona kształtowana bez konsultacji z mieszkańcami regionu, nieuzgadniana ze wszystkimi stronami czy tworzona w oparciu o lekceważenie wytycznych UE oraz dyrektyw środowiskowych" – podsumowuje Piotr Wielgus.

Zdaniem organizatorów debaty, zapadające decyzje nie powinny odbywać się bez udziału wszystkich zainteresowanych stron. Dlatego niezbędny jest dialog na ten temat z udziałem mieszkańców, organizacji pozarządowych, władz poszczególnych gmin, radnych wojewódzkich i parlamentarzystów. Pierwszym jego etapem, będzie publiczna debata, na którą oprócz wszystkich zainteresowanych stron, zaproszeni zostali zewnętrzni eksperci.

Kontakt w sprawie debaty: Piotr Wielgus -  tel. 601 914 211, p.wielgus@pzr.org.pl.

źródło: Pracownia Zrównoważonego Rozwoju


ChronmyKlimat.pl – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl