Publikacje

Mapa drogowa dla polskich łupków (15135)

2012-12-14


euractivOpodatkowanie przedsięwzięć biznesowych związanych z wydobyciem gazu dopiero w momencie osiągnięcia rentowności, wydłużenie okresów rozliczenia strat, amortyzowanie nakładów inwestycyjnych od momentu rozpoczęcia produkcji i uzależnienie nowych podatków od produktywności złóż – proponuje PKPP Lewiatan w liście skierowanym do premiera Donalda Tuska. W przygotowaniu postulatów podatkowych uczestniczyli także eksperci podatkowi PwC.

Ustawa węglowodorowa

"Chcemy, aby powstała mapa drogowa dla polskich łupków, zawierająca systemowe rozwiązania, których wprowadzenie umożliwi powstanie nowych miejsc pracy, a także przyczyni się do rozwoju gospodarczego naszego kraju przy poszanowaniu interesów lokalnych społeczności i  wymogów ochrony środowiska" – apeluje Daria Kulczycka, dyrektor Departamentu Energii i Ochrony Klimatu PKPP Lewiatan.

Uwzględnienie tych propozycji w ustawie węglowodorowej stworzyłoby stabilny i transparentny system zachęt do inwestowania, a w efekcie do generowania dochodów skarbu państwa.

Potrzebna strategia przemysłowa

"Zwracamy się do premiera z prośbą o uwzględnienie tych propozycji już na etapie tworzenia projektu ustawy. W przeciwnym razie może się okazać, iż mimo słusznych intencji rządu,  inwestorzy nie podejmą ryzyka realizacji inwestycji – właśnie ze względu na niepewność co do skali rentowności wydobycia węglowodorów" – przestrzega Daria Kulczycka.

Podobnego zdania jest Wojciech Lubiewa Wieleżyński, prezes Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego. W rozmowie z EurActiv.pl mówił m.in. o tym, iż branża chemiczna nadal nie zna nawet składu chemicznego polskich złóż łupków. Oczekuje od polskiego rządu przygotowania dobrej strategii przemysłowej, bez której trudno się decydować na inwestycje, także w łupki.

"Powinno być wiadomo, co ma być w przyszłości podstawą produkcji energii w Polsce. Nie można jednocześnie dużych środków przeznaczyć na energię jądrową i gaz łupkowy. Trzeba będzie wybierać priorytety. Jakie one będą? Wciąż nie wiadomo. Strategia powinna być oparta o prognozę dotyczącą zapotrzebowania energii w przyszłości. Taka prognoza oraz szacunek kosztów wytwarzania poszczególnych rodzajów energii do tej pory nie powstał. Gdybyśmy chcieli przygotowaćfeasibility study dla przemysłu petrochemicznego, nie znamy nawet składu chemicznego polskich łupków, wszystko objęte jest tajemnicą" – mówił prezes Lubiewa-Wieleżyński. "Tymczasem są potencjalne szanse, by w Polsce gaz łupkowy stał się ważnym surowcem energetycznym. Za jego eksploatację zabierają się jednak firmy państwowe, które nie mają odpowiednich doświadczeń. Może to spowodować, że koszty ich poszukiwań i potem eksploatacji mogą być dużo wyższe niż w USA. W Stanach jest ok. 1500 wież wiertniczych, w Europie 70, a my mamy 6".

Zachęty dla inwestorów

"Nasze wspólne propozycje wpisują się w założenia do ustawy przyjęte przez rząd. Uwzględniliśmy w nich  doświadczenia państw, które mają rozwinięte ustawodawstwo podatkowe dotyczące przemysłu wydobywczego. Postulujemy opodatkowanie nie przychodów, lecz realnych zysków z przedsięwzięć, a tym samym zachęcenie inwestorów do podejmowania ryzykownej działalności jaką jest poszukiwanie i wydobycie gazu ziemnego" – mówi Tomasz Barańczyk, partner w dziale doradztwa prawno-podatkowego PwC.

 

źródło: EurActiv.pl


ChronmyKlimat.pl – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl