Publikacje
Do szczelinowania można użyć skroplonego CO2 zamiast wody (14778)
2012-09-15Japońscy naukowcy opracowali technologię szczelinowania skał, wykorzystującą zamiast płuczki wodnej płuczkę opartą na upłynnionym CO2. Umożliwia to ochronę wód podziemnych, pozyskanie zwiększonych ilości metanu i rozwiązuje problem geosekwestracji CO2 – poinformował "New Scientist".
Szczelinowanie hydrauliczne – technika wydobywania gazu łupkowego przy pomocy wtłaczanej pod wysokim ciśnieniem w złoże, płuczki zawierającej 98 proc. wody oraz chemikalia ułatwiające rozbijanie złoża, jest bardzo kontrowersyjny. Pojawiają się informacje o przypadkach wydobywania się pod wpływem szczelinowania metanu ze złoża oraz skażenia warstw wodonośnych wpływającą z otworu wiertniczego płuczką wodną i metanem.
Zespół naukowców z Uniwersytetu w Kioto pod kierownictwem prof. Tsuyoshi Ishidy postanowił zmienić technologię, aby uniknąć skażania warstw wodonośnych i samoistnego "wybijania" metanu z warstwy. Badacze z Japonii zastąpili wodę używaną w płuczce, dwutlenkiem węgla upłynnionym lub w stanie superkrytycznym.
Zastosowanie CO2 niesie także dodatkowe korzyści. Przy szczelinowaniu prowadzonym z użyciem wody łupki gazonośne ulegają destrukcji tylko w dwóch wymiarach – wzdłuż płaszczyzny złoża. Jak udowodniły doświadczenia zespołu prof. Ishidy (przeprowadzone z użyciem kostki granitowej), zastosowanie CO2 w postaci upłynnionej lub superkrytycznej pozwala na trójwymiarowe kruszenie łupków – wzdłuż płaszczyzny złoża i prostopadle do niej.
Ishida uważa, że łupki w złożu, nie tak twarde jak granit, będą ulegać w podobny sposób fragmentacji. Nie jest jasne, dlaczego upłynniony dwutlenek węgla jest w stanie powodować kruszenie w inny sposób niż płuczka wodna, lecz badacze z Kioto sugerują iż powodem może być 10-krotnie większa lepkość CO2 niż wody.
Naukowcy z Japonii sądzą, że takie zastosowanie CO2 może jednocześnie rozwiązać problem geosekwestracji tego gazu bez konieczności budowania wielkich zbiorników; należy tylko po wtłoczeniu płuczki CO2 w złoże zapobiec jej odpływowi.
Dr inż. Shahab Mohaghegh, zajmujący się problemami eksploatacji złóż gazonośnych i ropy naftowej na Uniwersytecie Zachdniej Wirginii, twierdzi, iż wydobycie gazu ze złoża przy pomocy CO2 byłoby efektywne. Kiedy dwutlenek węgla znajdzie się w złożu gazu łupkowego, uwolni się z niego cały metan, wyparty także z kieszeni gdzie dotąd się znajdował, przez dwutlenek węgla. "Złoża gazu łupkowego są doskonałym miejscem składowania i geosekwestracji CO2, a dodatkowo zastosowanie tego gazu pozwala na pozyskanie dużych ilości metanu" – dodał.
W 2006 roku amerykański Departament Energii obliczył, iż na Środkowym Wschodzie USA w kawernach solnych można by przechować 470 gigaton CO2, podczas gdy w złożach gazu łupkowego – 45 gigaton. Od czasu opublikowania tego raportu wydobycie gazu łupkowego wzrosło kilkukrotnie.
ChronmyKlimat.pl – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl