Publikacje
Zielony wodór: Przewodnik po kształtowaniu polityki (21632)
2020-12-21Ukazało się opracowanie przygotowane przez Międzynarodową Agencję Energetyki Odnawialnej będące przewodnikiem co do kształtowania polityki w zakresie zielonego wodoru.
W informacji o tym opracowaniu podkreślono, że wodór wytwarzany z odnawialnych źródeł energii zwany zielonym wodorem stał się kluczowym elementem umożliwiającym osiągnięcie zerowej emisji netto w przemyśle ciężkim i transportu. Podjęte zobowiązania do uzyskania neutralności klimatycznej przez rosnącą liczbę rządów powoduje, że , zielony wodór zaczął nabierać znacznie dzięki nisko kosztowej energii elektrycznej, ciągłym ulepszeniom technologicznym czy korzyściom płynącym z większej elastyczności systemu energetycznego.
W opracowaniu Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej przedstawiono główne bariery, które hamują rozwój zielonego wodoru, oraz polityki niezbędne do ich pokonania. Pokazano w nim jak ożywić sektor zielonego ekologicznego wodoru jako kluczowego czynnika umożliwiającego transformację energetyczną na poziomie krajowym lub regionalnym.
Wg tej Agencji kluczowe filary tworzenia polityki dotyczącej zielonego wodoru obejmują:
- Krajową strategie dotycząca wodoru. Każdy kraj powinien ustalić własny poziom ambicji w zakresie wodoru, ustalić kwotę wymaganego wsparcia i przedstawić odniesienie do rozwoju wodoru dla prywatnych inwestycji i finansowania.
- Ustalanie priorytetów w polityce. Zielony wodór powinien mieć szeroki zakres zastosowań końcowych. W polityce niezbędnym jest zidentyfikowanie zastosowania wodoru, które zapewniają najwyższą wartość.
- Gwarancje pochodzenia. Emisje dwutlenku węgla powinny być ujęte w całym cyklu życia wodoru. Systemy pochodzenia muszą zawierać przejrzyste etykiety dla wodoru i produktów wodorowych, aby zwiększyć świadomość konsumentów i budować zainteresowanie.
- System zarządzania i polityki włączające. Ponieważ zielony wodór staje się głównym nurtem, polityki powinny obejmować jego integrację z szerszym systemem energetycznym. Aby zmaksymalizować korzyści, należy zaangażować społeczeństwo obywatelskie i przemysł.
Międzynarodowa Agencja Energii Odnawialnej przewiduje w kolejnych opracowaniach omówienie całych łańcuch wartości wodoru, dostarczając wytyczne dla poszczególnych sektorów dotyczące projektowania i wdrażania polityki w zakresie zielonego wodoru.
Przewodnik po angielsku dostępny jest pod linkiem
https://www.irena.org/publications/2020/Nov/Green-hydrogen
ChronmyKlimat.pl – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl