Publikacje
Polska w NECP Tracker (21854)
Wojciech Szymalski2021-05-12
NECP Tracker pokazuje dane i cele dla Polski. Co możemy się dowiedzieć w zakresie ambicji naszego kraju do ochrony klimatu.
Polska w zakresie praktycznie wszystkich celów polityki klimatycznej nie jest na ścieżce do osiągnięcia neutralności klimatycznej, a trajektorie określone przez Krajowy Plan Energii i Klimatu dla kilku sektorów całkowicie mijają się z potrzebami ochrony klimatu.
Emisja gazów cieplarnianych
Zakresie całkowitej redukcji emisji gazów cieplarnianych Polska będzie potrzebowała powtórzyć sobie ścieżkę rozwoju, którą realizowała w latach 1990-2000. Wtedy to nastąpiła znacząca redukcja emisji gazów cieplarnianych, bez straty dla jakości życia i rozwoju gospodarczego kraju. Problem jednak tkwi, w tym, że od 20 lat nie jesteśmy już na takiej ścieżce redukcji emisji.
Odnawialne źródła energii
Zakresie użytkowania odnawialnych źródeł energii Krajowy Pan Energii i Klimatu proponuje cele, które kontynuują ścieżkę wzrostu zużycia OZE, na którą weszliśmy w 2004 roku. Problem w tym, że jest to kontynuacja trendu liniowego, podczas gdy w Polsce wciąż można by realizować wzrost znacznie szybszy.
Oszczędzanie energii
W zakresie oszczędności energii dotychczas Polska realizowała swoje cele, ale pozwalały one na zwiększenie ilości zużywanej energii. Dyrektora EED wyznacza cele dla polski, które w ciągu najbliższych 30 lat powinny spowodować znaczącą redukcję zużycia energii w naszym kraju. Oznaczać to będzie całkowite odejście od dotychczasowego modelu zużycia energii.
Podobne dane opublikowane są dla pozostałych 9 krajów biorących udział w monitoringu.
Polska bardzo długo starała się pokazywać w gronie klimatycznych czempionów, ale NECP Tracker pokazuje, że obecnie w polityce klimatycznej jest niewiele dalej niż inne europejskie państwa członkowskie. Płyniemy na tej samej łodzi i wiosła powinny układać się w harmonii, bo przed nami ogromna fala przemian. NECP Tracker mówi nam, jak ogromne to przemiany, zwłaszcza w zakresie oszczędności energii. Polska ma wiele zaniedbanych sektorów, w których emisje do tej pory nie spadały, np. ogrzewanie, transport czy rolnictwo. Nadszedł czas, aby podjąć faktyczną próbę zostania liderem peletonu.
Informacja własna
Materiał został przygotowany w ramach projektu „LIFE_UNIFY - łącząc Unię Europejską na rzecz działań klimatycznych” dofinansowanego ze środków instrumentu finansowego LIFE Komisji Europejskiej oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
ChronmyKlimat.pl – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl