Aktualności
Wicepremier Janusz Piechociński z branżą górniczą i producentami kotłów o walce z emisjami (16645)
2013-12-30– Obniżanie emisji CO2 nie oznacza eliminacji węgla z systemu elektroenergetycznego – powiedział wicepremier i mister gospodarki, Janusz Piechociński, na spotkaniu branży węglowej i producentów kotłów, które odbyło się 18 grudnia br. w Ministerstwie Gospodarki.
– Węgiel jest podstawą naszego energy-mix, dlatego cieszę się, że w gronie przedstawicieli sektora, producentów kotłów i posłów podejmujemy dyskusję, której celem jest znalezienie recepty na walkę z zanieczyszczeniem powietrza – powiedział wicepremier Piechociński. Podkreślił, że proces spalania węgla jest jednym z podstawowych źródeł skażenia atmosfery m.in. toksycznymi i nietoksycznymi produktami spalania. – Rozwój technologii energetycznego wykorzystania węgla sprawił, że procesy te stają się coraz bardziej efektywne, co oznacza, że coraz mniej węgla zużywa się do wytworzenia jednostki energii elektrycznej – dodał.
Zdaniem wicepremiera dla osiągnięcia odpowiedniej sprawności przemian energetycznych oraz obniżenia negatywnego wpływu na środowisko zasadniczy wpływ ma fakt, w jaki sposób spalany jest węgiel i z jakich urządzeń korzystamy. – Na poprawę efektywności energetycznej i ekonomicznej wpływa także zarówno jakość surowca, wprowadzane nowoczesne technologie a także urządzenia kontroli i redukcji emisji. Będziemy namawiać firmy produkujące kotły, do modernizacji i wycofywania ze sprzedaży urządzeń, które wkrótce przestaną spełniać normy – podkreślił.
Dyrektor Departamentu Górnictwa MG, Maciej Kaliski zwrócił uwagę, że poprawę sytuacji związaną z emisjami można osiągnąć m.in. używając polskiego węgla wysokiej jakości, eliminując spalanie odpadów i promując energooszczędne budownictwo.
Z kolei dyrektor Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla, dr inż. Aleksander Sobolewski podkreślił, że sposobów na ograniczenie emisji w aglomeracjach jest wiele, ale wszystko sprowadza się do akceptacji społecznej wyższych kosztów. – Dopóki na rynku dostępny będzie węgiel niskiej jakości tzw. "muł", dopóty będzie on używany przez gospodarstwa domowe. Dlatego ważne jest aby stworzyć rozwiązania prawne np. standardy kwalifikowanych paliw stałych – zaznaczył.
Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
ChronmyKlimat.pl – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl