Aktualności

"Fotowoltaika osiągnie grid parity, koncerny energetyczne muszą to zrozumieć" (15496)

2013-03-24


Zdaniem amerykańskiego sekretarza Departamentu Energii, Stevena Chu, w ciagu najbliższych 10 lat fotowoltaika stanie się w pełni konkurencyjna cenowo z najtańszymi technologiami produkcji energii.

Zdaniem Stevena Chu, osiągnięcie tzw. grid parity przez elektrownie fotowoltaiczne powinno wydarzyć się w ciągu dekady, a za 10 lat instalacje fotowoltaiczne będą produkować energię po kosztach zbliżonych do elektrowni gazowych. W ubiegłym tygodniu amerykański Departament Energii (DoE) ogłosił, że wesprze kwotą 15 mln dolarów przedsięwzięcie o nazwie SunSchot Initiative, którego celem jest rozwijanie technologi fotowoltaicznych w celu ograniczenia kosztów instalacji PV do poziomu poniżej 1 dol/W.

Chu zachęca koncerny energetyczne, aby już teraz w większym stopniu zaangażowały się w rozwój technologii fotowoltaicznych i szukały w tym celu nowych modeli biznesowych. "Uważam, że w ciągu 5-10 lat koncerny energetyczne powinny stać się ważną częścią branży fotowoltaicznej. (...) Jestem w stanie dostrzec dzień, w którym dystrybutor energii zaproponuje odbiorcy sprzedaż energii w zamian za wydzierżawienie jego dachu"  Chu skomentował wnioski raportu na temat PV opracowanego przez Departament Energii USA, dodając, że popularyzacja energetyki rozproszonej sprawi, że systemy energetyczne staną się bardziej zrównoważone i odporne na blackout.

Steven Chu ustępuje ze stanowiska sekretarza Departamentu Energii i powróci do pracy na Uniwersytecie Stanforda. Nowym szefem DoE będzie także fizyk  Ernest Moniz z Massachusetts Institute of Technology. Moniz jest m.in. doradcą przy niemieckim Instytutem Frauenhofera. Ma więc doświadczenia w pracy z dwoma prawdopodobnie najbardziej innowacyjnymi i efektywnymi instytucjami naukowymi na świecie, w których duży nacisk kładzie się na rozwój technologii fotowoltaicznych.

 

źródło: Gram w Zielone


ChronmyKlimat.pl – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl