Aktualności
Przekształcanie odpadów rolnych i akwakulturowych w energię odnawialną (16603)
2014-01-12W ramach nowego, innowacyjnego projektu badawczego zaplanowanego na trzy lata, sektory: akwakultury, rolnictwa i biogazu połączą swe siły na rzecz energii odnawialnej. Inicjatywa pokazuje, jak można równolegle poprawiać zrównoważenie, ograniczać ilość odpadów i podnosić wydajność operacyjną.
Dofinansowany ze środków unijnych projekt BIFFIO odegra istotną rolę na drodze do osiągnięcia unijnego celu pokrywania 20% zapotrzebowania Europy na energię przez systemy energii odnawialnej do roku 2020.
Sektory rolnictwa i akwakultury znajdują się pod ogromną presją, aby poprawiać zrównoważenie i zmniejszać swoje oddziaływanie na środowisko. Obydwa sektory wytwarzają potężne ilości odpadów, które często nie podlegają utylizacji i pozostają niewykorzystane. Projekt BIFFIO ma zaradzić temu problemowi przez opracowanie systemu, sprawnego pod względem ekonomicznym i zasobowym, do obsługi zmieszanych odpadów rolnych i przekształcania ich na użyteczną energię.
Koncepcja projektu zasadza się na mieszaniu w reaktorze do produkcji biogazu odpadów łatwo dostępnych na farmach rybnych oraz obornika z przemysłu rolnego, aby w ten sposób zaspokoić zapotrzebowanie na energię odnawialną w przemyśle akwakulturowym oraz na nawozy w branży rolnej.
W toku projektu, którego realizacja rozpoczęła się w listopadzie 2013 r., przeprowadzona zostanie przede wszystkim analiza, jak najlepiej można wykorzystać odpady do produkcji energii odnawialnej i jakie składniki odżywcze można odzyskać do innych zastosowań. Kolejnym celem będzie skurczenie najnowszych technologii wykorzystywanych do wielkoskalowego przetwarzania odpadów do skali gospodarstwa, aby wydajną i ekonomiczną energię biogazu można było produkować lokalnie lub w pobliżu gospodarstwa.
W ciągu kolejnych trzech lat zespół projektowy zajmie się także wyzwaniami, jakie stają obecnie przed sektorem i poszukiwać będzie nowych sposobów na spełnianie wymagań regulacyjnych. Opracowany zostanie przewodnik po najlepszych praktykach w zagospodarowywaniu zmieszanych odpadów rolno-akwakulturowych do produkcji energii i dalszego wykorzystania przefermentowanych odpadów.
Wreszcie projekt ma wywrzeć pozytywny wpływ na lokalne warunki społeczno-gospodarcze. Zostanie to osiągnięte poprzez podniesienie standardów higieniczo-środowiskowych w hodowli ryb w cyklu zamkniętym oraz obniżenie emisji gazów cieplarnianych i innych zanieczyszczeń z sektora rolnego.
W projekt zaangażowała się międzynarodowa grupa MŚP i partnerów reprezentujących użytkowników końcowych z sektorów rolnictwa, akwakultury i bioenergetyki oraz trzech partnerów BRT. Są nimi Teknologisk Institutt (NO), Uniwersytet w Liverpoolu (UK) i konsultant ds. wody Ingenieur (DE). Prace nad projektem, który otrzyma 1,7 mln euro dofinansowania ze środków unijnych, zakończą się w październiku 2016 r.
źródło: © Unia Europejska 2013 – CORDIS
www.cordis.europa.eu
Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
ChronmyKlimat.pl – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl