- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Aktualności
Klimatyczny Eurobarometr 2019 (21203)
2020-03-12Drukuj
Coraz więcej Europejczyków uważa, że należy zająć się na poważnie problemem zmian klimatu. Takie są wyniki ujawnionego niedawno badania Eurobarometru z 2019 roku.
Zmiany klimatu coraz ważniejsze
Zmiany klimatu są coraz częściej uważane przez Europejczyków nie tylko za bardzo poważny problem, ale również jako najpoważniejszy problem, przed którym stoi dziś świat:
- Ogółem 93% respondentów uważa zmianę klimatu za poważny problem.
- Prawie osiem na dziesięć (79%) uważa, że zmiany klimatu to bardzo poważny problem, a to wzrost o pięć punktów od 2017 r.
- Co najmniej dwie trzecie respondentów w prawie każdym kraju uważa zmiany klimatu za bardzo poważny problem, a w 25 krajach liczba ta wzrosła od 2017 r.
- 60% respondentów uważa zmiany klimatu za jeden z najpoważniejszych problemów, przed którymi stoi świat. Jest to wzrost o 17 punktów od 2017 r., a zmiany klimatu wyprzedziły światowy terroryzm (54%) jako drugi najpoważniejszy problem po ubóstwie, głodzie i braku wody do picia (71%).
- Większość respondentów w 19 krajach uważa zmianę klimatu za jeden z najpoważniejszych problemów, przed którymi stoi dziś świat. We wszystkich krajach oprócz jednego częściej respondenci są bardziej skłonni myślcie w ten sposób niż w 2017 r., a w 24 krajach wzrost tego typu opinii wynosi co najmniej dziesięć punktów procentowych.
- Prawie jedna czwarta respondentów (23%) uważa zmianę klimatu za najpoważniejszy problem, przed którym stoi dziś świat – to wzrost o 11 punktów procentowych od 2017 r.
- Respondenci we wszystkich krajach oprócz jednego częściej twierdzą, że zmiana klimatu jest największym problemem, a w 11 krajach wzrost tego typu odpowiedzi wynosi ponad dziesięć punktów procentowych.
Obywatele UE coraz aktywniejsi
Europejczycy coraz częściej podejmują działania w celu zwalczania zmian klimatu:
- W każdym kraju nasiliły się działania osobiste w sprawie zmian klimatu. 60% respondentów twierdzi, że osobiście podjęli działania w celu zwalczania zmian klimatu w ciągu ostatnich sześciu miesięcy – to wzrost o 11 punktów od 2017 r. W każdym kraju odsetek podejmujących działania wzrósł przynajmniej o cztery punkty, a w 17 państwach członkowskich wzrost wynosi co najmniej dziesięć punktów procentowych.
- Na pytanie o konkretne działania mające na celu przeciwdziałanie zmianie klimatu 93% podjęło co najmniej jedno. Najczęstsze działania mają na celu ograniczenie ilości odpadów i regularne ich segregowanie w celu recyklingu (75%) oraz ograniczenie zużycia artykułów jednorazowego użytku, gdy tylko jest to możliwe (62%).
Polityka klimatyczna Unii ma większe poparcie
Istnieje szerokie poparcie dla krajowych i unijnych działań na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatu i przejścia do gospodarki neutralnej dla klimatu.
- Ponad połowa wszystkich respondentów uważa, że rządy krajowe (55%) lub biznes i przemysł (51%) odpowiadają za przeciwdziałanie zmianom klimatu, a prawie połowa (49%) wspomniała o tym, że Unia Europejska. Odsetek respondentów wymieniających każdego z tych aktorów wzrósł o co najmniej dziesięć punktów od 2017 r.
- Respondenci są teraz znacznie bardziej skłonni do wzięcia odpowiedzialności za przeciwdziałanie zmianie klimatu na siebie (+14 pp).
- Ponad ośmiu na dziesięciu respondentów zgadza się, że należy przejść na czystą energię, nawet jeśli oznacza to, że należy zmniejszyć dopłaty do paliw kopalnych (84%, +5 pp).
- Ponad ośmiu na dziesięciu respondentów zgadza się, że promowanie wiedzy specjalistycznej w zakresie czystych technologii wśród krajów poza Unii może przynieść Unii korzyści gospodarcze (81%, +4 pp).
- Prawie osiem na dziesięć respondentów (79%) zgadza się, że podjęcie działań w sprawie zmian klimatu doprowadzi do innowacji i zwiększy to konkurencyjność firm z Unii.
- Ponad siedmiu na dziesięciu respondentów (72%) zgadza się, że może to zmniejszyć import paliw kopalnych spoza Unii, zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne i przynieść korzyści gospodarcze UE.
- Zdecydowana większość respondentów (70%) zgadza się, że dostosowanie się do niekorzystnych skutków zmian klimatu może mieć pozytywne wyniki dla obywateli w Unii.
- Bardzo duża większość respondentów uważa, że ważne jest, aby ich rząd krajowy ustalił ambitne cele dotyczące zwiększenia zużycia energii odnawialnej (92%, +3 pp.) i zapewnienia wsparcia dla poprawy efektywności energetycznej (89%, +1 pp.) do 2030 r.
- Ponad dziewięć na dziesięć respondentów (92%) zgadza się, że emisje gazów cieplarnianych należy ograniczyć do minimum przy jednoczesnym kompensowaniu pozostałych emisji, aby gospodarka Unii przeszła na neutralność klimatyczną do 2050 r. Zgadza się z tym stwierdzeniem ponad osiem na dziesięć osób w każdym państwie członkowskim.
Źródło: Raport Special Eurobarometer 490, 2019, Komisja Europejska
Podobne artykuły
- Najnowsze badanie Eurobarometru dot. świadomości ekologicznej obywateli UE.
Obywatele UE są coraz bardziej zaniepokojeni zmianami klimatycznymi i dostrzegają ekonomiczne korzyści podjęcia działań mających na celu zmianę podejścia do tematyki klimatu.
Więcej
Podziel się swoją opinią
Wybierz dział
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności