- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Aktualności
Badanie opinii publicznej: Polacy chcą redukować emisje, ale tylko niskim kosztem (17978)
2014-12-13Drukuj
Ponad 70% Polaków chce redukcji emisji, mimo to węgiel trzyma się mocno. Na zdj. kopalnia węgla brunatnego Bełchatów, fot. Kamil Porembiński, (CC BY-SA 2.0)
Martwią nas zmiany klimatu. Chcemy redukować emisje i to już od zaraz. Robimy to głównie dla przyszłych pokoleń – oto wyniki „Badania świadomości i zachowań ekologicznych mieszkańców Polski”, zleconego przez Ministerstwo Środowiska.
Większość Polaków pozytywnie ocenia stan środowiska naturalnego i uważa, że jego ochrona zależy od każdego z nas. Przejawia się to w codziennych proekologicznych działaniach, takich jak np. regularne segregowanie śmieci, korzystanie z toreb wielokrotnego użytku czy oszczędzanie wody i energii. Tak wynika z badania świadomości i zachowań ekologicznych mieszkańców Polski zrealizowanego dla Ministerstwa Środowiska.
Celem tegorocznego sondażu było pokazanie ogólnego nastawienia społeczeństwa polskiego do spraw środowiska, a także sprawdzenie, jak się ono zmieniło w ciągu ostatnich kilku lat. Respondenci zostali zapytani przede wszystkim o aktualny stan środowiska naturalnego i sposoby na jego ochronę, ocenę jakości powietrza, gospodarkę odpadami, zmiany klimatu oraz podejmowane na co dzień proekologiczne działania indywidualne i zachowania konsumenckie.
Zmiany klimatu
Dla zdecydowanej większości Polaków (86%) zmiany klimatu są ważnym problemem środowiskowym. Odpowiedzialność za przeciwdziałanie negatywnym skutkom zmian klimatu po raz kolejny badani najczęściej przypisywali działaniom indywidualnym, ale też władzom centralnym, rządowi (37%). Jedna czwarta respondentów oczekuje działań ze strony władz samorządowych i wojewódzkich (24%), a jedna piąta od instytucji międzynarodowych (18%).
Polacy dostrzegają potrzebę zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych i opowiadają się za ich redukcją (74%), a ponad połowa z nich uważa, że powinno się to stać jak najszybciej lub w niedalekiej przyszłości. Najczęściej podawaną przyczyną takich działań jest chęć zapewnienia lepszej przyszłości kolejnym pokoleniom.
Środowisko naturalne i jego ochrona
Ochrona środowiska może mieć pozytywny wpływ na rozwój gospodarczy kraju, tak uważa większość z nas (76%), podobnie jak w poprzednich latach. Ponadto w tym roku Polacy znacznie lepiej oceniają stan środowiska naturalnego zarówno w całym kraju (63% badanych), jak i w swojej okolicy (ponad 70%).
Dlaczego warto chronić środowisko? Według prawie połowy badanych głównym powodem jest dbałość o zdrowie (48%) oraz troska o przyszłe pokolenia (49%). Co trzeci ankietowany (33%) uważa, że przyroda jest wartością samą w sobie, a 18% twierdzi, że o środowisko trzeba dbać ze względu na oszczędność i kwestie ekonomiczne.
Ponadto połowa pytanych mieszkańców Polski (50%) potwierdza, że stan środowiska naturalnego zależy przede wszystkim od aktywności każdego z nas. Ich zdaniem innymi ważnymi czynnikami wpływającymi w największym stopniu na środowisko są dobre przepisy prawne i ich egzekwowanie (31%) oraz działalność władz lokalnych w tym zakresie (29%).
Jakość powietrza
Zanieczyszczenie powietrza jest postrzegane jako jeden z najważniejszych problemów środowiska w Polsce. Do głównych powodów złej jakości powietrza według badanych należą emisja dużych obiektów energetycznego spalania, fabryk itp. oraz emisja z transportu samochodowego.
Z kolei najczęściej wymieniane sposoby redukcji zanieczyszczeń powietrza to stosowanie odnawialnych źródeł energii (48%) i wymiana starych pieców węglowych na piece niskoemisyjne (46%). Niemal co trzeci badany wskazuje na termomodernizację budynków (30%) oraz podłączenia indywidualnych gospodarstw do sieci ciepłowniczej (29%).
Gospodarka odpadami
W ciągu ostatnich czterech lat wzrósł odsetek osób regularnie segregujących odpady – w tym roku wynosi 68%. Najczęściej deklarowaną przyczyną niesortowania śmieci nie jest już, jak w poprzednich latach, brak odpowiedniej infrastruktury (np. pojemników), ale brak miejsca w domu na segregację.
Ponadto stan gospodarki odpadami w Polsce jest uznawany za znacznie lepszy w porównaniu do lat ubiegłych – ponad połowa Polaków ocenia zarządzanie odpadami pozytywnie (53%). Mimo że gospodarka odpadami uważana jest za główny problem obszaru ochrony środowiska, to Polacy dostrzegają poprawę, a więc i pozytywne skutki wprowadzenia ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.
Indywidualne działania i zachowania wspierające ochronę środowiska
Jak staramy się indywidualnie dbać o nasze środowisko? Prawie trzy czwarte z nas (73%) korzysta z toreb wielokrotnego użytku, a połowa ankietowanych stara się unikać nietrwałych produktów (54%), wybiera towary produkowane w okolicy miejsca zamieszkania (52%) i takie, które mają ekologiczne opakowanie (50%).
Blisko trzy czwarte Polaków (73%) zwraca uwagę na ograniczanie zużycia wody. Ponad połowa respondentów (57%) deklaruje, że gdy tylko ma taką możliwość, zamiast samochodu wybiera komunikację miejską lub rower. Zaledwie co trzeci z nas (36%) jest skłonny wydać więcej na ekologiczne rozwiązania niż obecnie.
Większość Polaków oszczędza energię w domu na różne sposoby:
- wyłączanie światła (67%),
- stosowanie energooszczędnych żarówek i świetlówek (52%),
- uszczelnianie okien (42%),
- zakup energooszczędnych urządzeń np. pralek, lodówek (40%).
Jedna czwarta Polaków praktykuje również przykręcanie kaloryferów np. podczas wietrzenia pokoju czy mieszkania (29%), stara się unikać włączonego trybu czuwania w urządzeniach RTV i AGD (25%) lub inwestuje w termomodernizację, czyli ocieplanie ścian, dachów (22%).
Troska o środowisko naturalne u większości Polaków przegrywa jednak z rachunkiem ekonomicznym. Większość osób nie jest gotowa wydać więcej na rozwiązanie ekologiczne np. czystą energię. Motorem do oszczędzanie energii czy wody jest więc bardziej troska o domowy budżet niż świadoma postawa ekologiczna.
***
„Badanie świadomości i zachowań ekologicznych mieszkańców Polski” zrealizowane zostało na zlecenie Ministerstwa Środowiska przez Zespół Badań Społecznych w TNS Polska.
Ministerstwo Środowiska od 2010 r. realizuje badania świadomości i zachowań ekologicznych społeczeństwa polskiego. Cykliczne pomiary umożliwiają śledzenie zmian w społeczeństwie i planowanie działań w zakresie edukacji ekologicznej (projekty ekologiczne, w tym ogólnopolskie kampanie społeczne), w oparciu o uzyskane dane.
Opracowanie Marta Śmigrowska, na podstawie komunikatu Ministerstwa Środowiska.
Podziel się swoją opinią
Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju
Wybierz dział
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności