Aktualności
Biopaliwa z glonów (15743)
2013-06-01Kto, jak nie paliwowy potentat, wyłoży pieniądze na poszukiwanie nowych możliwości? Kto szuka tańszych rozwiązań niż tradycyjna produkcja ropy naftowej?
Odpowiedź jest prosta: koncerny naftowe, które w obliczu problemów ze znalezieniem nowych złóż szukają rozwiązań alternatywnych. Tak zrobił Exxon Mobil decydując się na wydanie 300 mln dolarów na badania mające doprowadzić do opracowanie taniej metody wytwarzania paliw z glonów.
Kontrakt z firmą Synthetic Genomics podpisano cztery lata temu. Dziś efekty wydają się mnie niż skromne. W oficjalnym komunikacie spółki badawczej zawarto zwykłe komunały: zgłębiliśmy genotyp pewnych odmian glonów, poznaliśmy ich działanie, pogłębiliśmy wiedzę na temat możliwości produkcji biopaliw przez wybrane odmiany glonów. Tyle w skrócie. Najważniejsze: mimo wielkich nakładów nie udało się opracować technologii wytwarzania biopaliw, która byłaby konkurencyjna ekonomicznie w stosunku do istniejących rozwiązań.
Komunikat spółki Synthetic Genomics to majstersztyk w zakresie PR, starający się przedstawić porażkę jako sukces. Z drugiej strony Exxon Mobil nie zarzuca pomysłu. Polecił firmie dalsze badania genotypów i możliwości ich modyfikacji w celu zwiększenia wydajności produkcji biopaliw.
Skąd te pomysły? Od dawna wiadomo, że pewne odmiany glonów produkują substancje oleiste w ramach zbierania zapasów na trudniejsze czasy. Cel działań innowacyjnych? Zmodyfikować glony tak, by produkowały substancje nadające się do przetworzenia na paliwo i żeby koszt tej produkcji był niższy niż koszty produkcji paliw tradycyjnych. Na razie się nie udało.
ChronmyKlimat.pl – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl