- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Aktualności
Kopalnie węgla w Stanach Zjednoczonych na skraju bankructwa (17546)
2014-08-08Drukuj
Agencja informacyjna Bloomberg informuje o pogarszającej się kondycji amerykańskiego górnictwa. Powodem jest konkurencja, jaką dla węgla stanowi gaz naturalny, a także coraz większe restrykcje związane z emisjami CO2 nakładane na elektrownie węglowe przez administrację Baracka Obamy.
Przykładem trudnej sytuacji branży górnictwa węglowego w Stanach Zjednoczonych jest firma James River Coal Co, która w tym roku już dwukrotnie próbował sprzedać bez skutku swoją kopalnię węgla w Richmond w stanie Virginia. Wcześniej James River wstrzymał pracę kilkunastu innych kopalni.
Zadłużenie James River wynosi już ok. 800 mld dolarów i – zdaniem Bloomberga – może to być kolejny producent węgla, który ogłosi bankructwo. Od 2003 r. w Stanach Zjednoczonych upadło już kilkanaście koncernów wydobywczych, a w efekcie niskich cen węgla i jego nadpodaży, problemy finansowe nękają większość firm wydobywających ten surowiec.
Problemem dla operatorów zamykanych kopalni jest konieczność zabezpieczenia i rekultywacji terenów powydobywczych. Koszt takiego przedsięwzięcia to średnio ok. 1,5 mln $ w przeliczeniu na jedną kopalnię. Dodatkowy problem to konieczność kontynuowania świadczeń zdrowotnych dla byłych pracowników.
Agencja powołuje się na opinię analityka UBS, którego zdaniem sytuacji amerykańskich kopalni nie poprawi nawet umiarkowany wzrost cen węgla, a płynności wystarczy im jeszcze najwyżej na kilka lat.
Peabody Energy Corp., największy producent energii z węgla w Stanach Zjednoczonych w ubiegłym roku odnotował stratę na poziomie ponad 0,5 mld dol. przy przychodach na poziomie 7 mld dol. Aby ratować swoje finanse, chce sprzedać swoją australijską kopalnię Wilkie Creek. Standard & Poor ostatnio zmniejszył rating Peabody Energy Corp. do BB-.
Problemem amerykańskich kopalni jest boom na wydobycie gazu łupkowego, który sprawił, że część elektrowni w Stanach Zjednoczonych zaczęła wycofywać się z produkcji energii z węgla. Według amerykańskiego Departamentu Energetyki w przyszłym roku sektor wytwarzania energii w USA zużyje o 3% mniej węgla i nie ma szans, aby przynajmniej do 2040 r. powrócił do poziomu z 2011 r.
Sytuacji nie ratuje też eksport. Mniej węgla potrzebuje zwalniająca gospodarka Chin, a od importu tego surowca uzależnia się Australia.
Bloomberg powołuje się na prawnika Davida Hillmana z nowojorskiej kancelarii Schulte Roth & Zabel LLP, który informuje, że branża węglowa zrezygnowała z planów budowy w sumie 150 nowych kopalni węglowych, a zyski z produkcji energii z węgla w Stanach Zjednoczonych spadły z 20 mld dol. w roku 2008 do 4 mld dol. w roku 2011.
Gwoździem do trumny dla amerykańskich kopalni mogą być regulacje środowiskowe narzucone przez administrację Barracka Obamy.
Aby wypełnić cele emisji CO2 wyznaczone przez federalną agencję środowiskową (Environmental Protection Agency – EPA), do 2020 r. Amerykanie musza zmniejszyć spalanie węgla o 204 mln ton rocznie.
Bloomberg podaje, że na skutek bardziej restrykcyjnych regulacji związanych z ograniczaniem emisji CO2, a także coraz większej generacji gazowej oraz powolnego wzrostu konsumpcji energii, Amerykanie zamkną do końca tej dekady elektrownie węglowe o potencjale aż 60 GW, czyli 20% tego typu instalacji w Stanach Zjednoczonych pod względem łącznej mocy wytwórczej.
Według prognoz amerykańskiego rządu od roku 2019 generacja energii z gazu w Stanach Zjednoczonych będzie większa niż produkcja energii z węgla. Natomiast do 2040 r. udział generacji węglowej w amerykańskim miksie energetycznym ma spaść do 32%.
źródło: Gram w Zielone
www.gramwzielone.pl
Podobne artykuły
- Stany Zjednoczone znów próbują ograniczać emisje z elektrowni
Po czerwcowym przemówieniu prezydenta Obamy na Uniwersytecie Georgetown na temat zmian klimatu w drugiej połowie września w Stanach Zjednoczonych powrócono do pomysłu nałożenia limitów emisji na nowe elektrownie. W przyszłości standardy mają objąć również istniejące instalacje.
Więcej
- Inwestycje w elektrownie węglowe coraz bardziej ryzykowne
Jeśli cena uprawnień do emisji CO 2 wzrośnie trzykrotnie, elektrowniom zacznie się opłacać inwestowanie w niskoemisyjne bloki. Wahania na rynku emisji CO 2 i uzależnianie go od decyzji politycznych sprawiają, że inwestycje w bloki węglowe są ryzykowne. Problemem jest również trudność w prognozowaniu kosztów, jakie za kilka lat elektrownie będą ponosić za emitowanie dwutlenku węgla. A tym samym niepewne pozostają ceny prądu.
Więcej
Podziel się swoją opinią
Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju
Wybierz dział
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności