Aktualności

Przełom w backloadingu i bliski termin umorzenia darmowych uprawnień wpływa na wzrost prognozowanej ceny CO2 (16901)

2014-03-04


Prognoza średniej wartości uprawnień EUA w I półroczu 2014 r. wynosi 5,99 euro i uwzględnia trwającą od początku roku aprecjację wartości uprawnień.

Głównymi czynnikami wpływającymi na prognozę ceny są:

  • Zatwierdzenie przez instytucje unijne tzw. przyspieszonej ścieżki procedowania przy wdrożeniu „backloadingu" – wzrost cen.
  • Postępy państw członkowskich w zakresie przyznawania darmowych uprawnień na lata 2013-2014 – spadek cen.
  • Wzmożony handel uprawnieniami do emisji CO2 wynikający ze zbliżającego się terminu rozliczenia przez instalacje – wzrost cen.

W styczniu 2014 r. Komisja Europejska (KE) otrzymała od Parlamentu Europejskiego (PE) i Rady Unii Europejskiej zielone światło do wdrożenia i przeprowadzenia „backloadingu". PE przegłosował na sesji plenarnej przyjęcie przyspieszonej ścieżki procedowania przy wdrażaniu „backloadingu". Aby wycofać 400 mln uprawnień w 2014 r., zgodę musiała wyrazić również Rada UE. 24 lutego ministrowie państw członkowskich poparli stanowisko europarlamentarzystów. Dzięki temu KE mogła rozpocząć wprowadzanie zmian w życie. Będzie to wymagać modyfikacji w harmonogramie aukcji na giełdach EEX i ICE ECX. Szacuje się, że zaktualizowane harmonogramy zostaną opublikowane w pierwszej połowie marca.

W lutym poczyniono postępy w procesie przyznawania darmowych uprawnień za lata 2013 – 2014 na mocy Dyrektywy EU ETS. Kolejne sześć państw członkowskich tj. Niemcy, Belgia, Estonia, Finlandia, Luksemburg oraz Słowenia otrzymało zielone światło w sprawie darmowych przydziałów dla swoich instalacji. Polska złożyła zaktualizowany plan alokacji pod koniec stycznia i jest w grupie państw oczekujących na decyzję KE, która ma zapaść na najbliższym posiedzeniu w tej sprawie.

Do 30 kwietnia w krajowym rejestrze uprawnień powinny się znajdować uprawnienia w liczbie odpowiadającej co najmniej wielkości zweryfikowanej emisji z każdej instalacji. Zbliżający się termin umorzenia jednostek, a także wynikający z tego faktu wzmożony handel jest jednym z czynników wpływających na wzrosty ceny uprawnień.

 

prognoza rynku czynniki

 

prognoza dla rynku CO2

 

 

 

Autorami komentarza są dr Julisz Pereś, Paweł Jankowski i Wojciech Hofman
Kontakt: Wojciech Hofman: wojciech.hofman@consus.eu

 

 

Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.


ChronmyKlimat.pl – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl