- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Aktualności
Węgiel, gaz i ropa naftowa... Już wkrótce bezwartościowe? (18422)
2015-04-14Drukuj
Największa na świecie kopalnia węgla North Antelope Rochelle w USA widziana z kosmosu, fot. NASA, flickr, (CC BY-NC 2.0)
Bankierzy i inwestorzy zastanawiają się, czy warto jeszcze lokować kapitał w paliwa kopalne. Być może trzeba je będzie zostawić w ziemi – o ile nowe porozumienie klimatyczne będzie wystarczająco ambitne.
Pod koniec 2014 roku Mark Carney, dyrektor Bank of England (centralnego banku Wielkiej Brytanii), skierował na ręce brytyjskich deputowanych list. Upublicznił w nim, że w kręgach bankierów dyskutuje się scenariusz, w którym przemysł wydobywczy nie będzie w stanie wykorzystać dostępnych rezerw węgla, ropy naftowej i gazu.
Niebezpodstawnie. Pod koniec bieżącego roku w Paryżu powstanie nowe porozumienie klimatyczne, które ma zaostrzyć walkę z globalnym ociepleniem. Tymczasem to właśnie spalanie paliw kopalnych odpowiada za gros emisji gazów cieplarnianych.
Najlepiej jak pozostaną w ziemi
Carney odniósł się do wyliczeń naukowców wskazujących, że powstrzymanie katastrofy klimatycznej wymaga pozostawienia rezerw kopalnych nośników energii tam, gdzie się obecnie znajdują, czyli w ziemi. To oznaczałoby zamrożenie kapitału, z którego inwestorzy nie mogliby czerpać zysków.
„Dyskusja [bankierów] stała się asumptem do pogłębienia naszych badań”, pisze dalej Carney. Tym prognozom ma się obecnie przyjrzeć specjalny dział Bank of England, zajmujący się identyfikacją i redukcją ryzyka w sektorze finansowym.
Kontrowersyjna alternatywa
Carneyowi wtóruje Joan Walley, członkini Komisji ds. Ocen Oddziaływania na Środowisko brytyjskiego parlamentu. W rozmowie z gazetą „Londoner Financial Times” zaleciła inwestorom sprawdzenie, jakie skutki przyszłe porozumienia ws. zmian klimatycznych mogłyby mieć dla ich lokat.
– Decydenci i banki centralne są obecnie świadomi, że większość światowych rezerw ropy naftowej, węgla i gazu powinna pozostać w ziemi, jeżeli nie rozwinie się szybciej technologia CCS (ang. carbon capture and storage; technologia wychwytywania i składowania dwutlenku węgla) – powiedziała Walley. Dodała, że CCS jest dość kontrowersyjną alternatywą.
Nowy trend
– Narzędzia ochrony klimatu są zagrożeniem dla aktywów [zw. z kopalnymi nośnikami energii] – ostrzegł pod koniec ubiegłego roku Georg Kell, dyrektor wykonawczy UN Global Compact (agendy ONZ promującej zrównoważone praktyki w biznesie). Wielcy inwestorzy zaczynają to rozumieć. Pomału, ale coraz wyraźniej odchodzą od inwestycji w technologie spalania paliw kopalnych. Niemiecki koncern energetyczny E.on zdecydował się stawiać w przyszłości wyłącznie na energię odnawialną.
Carbon Tracker (londyńska organizacja analityków finansowych) uważa, że upublicznienie przez Bank of England ryzyka związanego z inwestycjami w paliwa kopalne jest ważnym miernikiem dla wszystkich banków i instytucji finansowych.
„Na razie mało prawdopodobny scenariusz”
Esther Chrischilles z Instytutu Gospodarki Niemieckiej też uważa za wskazane, aby firmy energetyczne stawiły czoła ryzyku regulacyjnemu i – podobnie jak E.on – stały się w przyszłości przedsiębiorstwami neutralnymi pod względem klimatycznym.
Mimo to ekspertka szacuje, że porozumienie klimatyczne nie będzie wystarczająco ambitne, by odesłać paliwa kopalne do lamusa. – W gospodarkach wschodzących i krajach rozwijających się absolutne redukcje emisji CO2 są trudne do przeforsowania. Nie należy oczekiwać, że nastąpi tam radykalna zmiana kursu – prognozuje Chrischilles.
Na obecnym etapie szkic globalnego porozumienia klimatycznego zawiera kilka propozycji celu ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. Najbardziej ambitna (jednocześnie najbliższa wyliczeniom klimatologów) mówi o redukcji o co najmniej 70-95% do roku 2050 oraz negatywnych emisjach (czyli sytuacji, kiedy pochłanianie CO2 przeważa nad jego emisjami) do roku 2080. Takich redukcji nie da się osiągnąć bez rezygnacji z paliw kopalnych.
Opracowanie, uzupełnienia i wytłuszczenia: Marta Śmigrowska. Tekst wyjściowy: Deutsche Welle.
Podobne artykuły
- Szkic porozumienia klimatycznego: jest nieźle, ale musi być lepiej
Tekst negocjacyjny wypracowany w Genewie nie jest zły – zawiera propozycję niemal pełnej redukcji emisji gazów cieplarnianych do 2050 r. Mimo to eksperci wątpią, by paryski traktat pozwolił nam zatrzymać ocieplenie na bezpiecznym poziomie.
Więcej
Podziel się swoją opinią
Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju
Wybierz dział
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności