- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Aktualności
Warszawa przyjęła Miejski Plan Adaptacji - ADAPTCITY (20869)
2019-07-05Drukuj
Fale upałów, ulewy czy porywiste wiatry zdarzają się coraz częściej, dlatego stolica musi przygotować się do ciężkich warunków pogodowych. Pomóc ma w tym Miejski Plan Adaptacji. Kluczowe są inwestycje w zieleń, zbiorniki wodne i odnawialne źródła energii oraz ochrona mieszkańców.
Wczoraj, Rada Miasta przyjęła Strategię adaptacji do zmian klimatu dla m.st. Warszawy do roku 2030 z perspektywą do roku 2050, przygotowaną przez Urząd Miasta st. Warszawy, przy współpracy z Instytutem na rzecz Ekorozwoju, w ramach projektu ADAPTCITY. Przeciwdziałanie zwiększonej umieralności ludzi w czasie upałów, ograniczenie miejskiej wyspy ciepła, zabezpieczenie przed nawałnicami, powodziami, jak i zbyt niskiemu stanowi wody w Wiśle to kilka kluczowych kwestii dokumentu. Miasto i jego elementy mają być przygotowane na złe warunki pogodowe.
By złagodzić zmiany klimatu potrzebne są inwestycje w zieleń, zbiorniki magazynujące wodę i odnawialne źródła energii.
- Kolejnym filarem naszej polityki musi być miejska zieleń. Przekazuję kolejne 20 hektarów do Lasów Miejskich. To sprawi, że w tym roku rozpoczniemy nasadzania na 43 hektarach - mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.
Na przekazanych terenach leśnych w ciągu 3-4 lat pojawi się dodatkowe 310 tysięcy drzew. Równolegle dzielnice i Zarząd Zieleni posadzą 17 tysięcy drzew, np. wzdłuż zazielenianych ulic. Miejskie budynki mają być wyposażane w panele fotowoltaiczne oraz w zielone dachy, bogate w krzewy i pnącza.
Strategiczny dokument
Z przeprowadzonych analiz z Miejskiego Planu Adaptacji wynika, że Warszawa szczególnie narażona jest na zagrożenia ulewami i upałami. Średnia temperatura roczna w mieście przekroczyła już 8oC, a w centralnych rejonach miasta nawet 10oC. Za wzrost temperatury odpowiada zarówno zjawisko, tzw. miejskiej wyspy ciepła jak i globalne ocieplenie klimatu.
Opcje przystosowania miasta są wieloobszarowe: świadomość mieszkańców, zieleń, ciepło, watr, woda i infrastruktura. Horyzontem jest rok 2050, który będzie też punktem odniesienia do oceny wdrożonych eko-rozwiązań. Priorytetem są działania ograniczające dopływ ciepła do obiektów budowlanych w lecie, a w zimnych miesiącach utrzymanie temperatury wewnątrz budynków. Istotne jest też właściwe gospodarowanie wodami opadowymi oraz zachowanie i rozwijanie zielonej i błękitnej infrastruktury, np. parków, lasów, zalewów a także stawów. Z uwzględnieniem Strategii mają być opracowywane dokumenty zagospodarowania przestrzennego oraz budżet stolicy. Miasto będzie inicjatorem edukacji mieszkańców oraz współpracy ze światem biznesu i nauki. Projekt dokumentu Strategia adaptacji do zmian klimatu dla m.st. Warszawy do roku 2030 z perspektywą do roku 2050 dostępny jest tutaj.
Warszawski Plan dla Klimatu – cztery filary
By złagodzić zmiany klimatu potrzebne są inwestycje w zieleń i zbiorniki magazynujące wodę, odnawialne źródła energii, ekologiczny transport publiczny oraz redukcję emisji CO2.
– Strategia to punkt wyjścia. Dokument zostanie w ciągu najbliższego półtora roku obudowany programami wykonawczymi, które będą miały bardziej szczegółowe wytyczne i standardy. Zieleń, infrastruktura, ochrona zdrowia - na każdy z tych obszarów trzeba spojrzeć przez soczewkę klimatyczną – zapowiedział Marek Szolc, radny Koalicji Obywatelskiej, przewodniczący Komisji Ochrony Środowiska Rady m.st. Warszawy.
Już teraz 40 proc. Warszawy pokryta jest roślinnością. Lasy Miejskie otrzymują kolejne hektary pod zalesienia. Na 43 ha w ciągu najbliższych trzech-czterech pojawi się dodatkowe 310 tys. drzew. To m.in. działki przy ul. Podkowy, Kłodzkiej, okolice ul. Parowozowej na Białołęce i obrzeża osiedla Derby. Dodatkowo tej jesieni ogrodnicy posadzą 7 tys. przyulicznych drzew, a obecnie trwa inwentaryzacja zieleni.
Miejskie budynki mają być wyposażane w panele fotowoltaiczne oraz w zielone dachy, bogate w krzewy i pnącza. Pierwsze kroki zostały już podjęte. W styczniu Wodociągi Warszawskie podpisały umowę na budowę instalacji fotowoltaicznej, która może wyprodukować energię, wystarczającą na zasilenie 2600 gospodarstw domowych. Instalacje o wartości 40 mln zł pojawią się do końca 2022 r. w oczyszczalni Czajka oraz na dachach stacji pomp “Powiśle” i pompowni „Nowodwory”. Miasto udzieli blisko 1700 dotacji na instalacje odnawialne źródła energii w Warszawie.
Dzięki podjętej decyzji o zwiększeniu wydatków na przyłącza, wszystkie miejskie budynki mieszkaniowe, gdzie będzie to możliwe, Warszawa podłączy do ciepła miejskiego lub sieci gazowej. Takie zmiany czekają 267 budynków z 3590 mieszkaniami. Dzięki temu w zasobie komunalnym nie będzie już kopciuchów, które nie spełniają zasad eko-projektu.
Kluczowy jest też transport publiczny. Już dziś 50% pasażerów w Warszawie jeździ środkami transportu publicznego, które nie emitują zanieczyszczeń - tramwajami, metrem, SKM czy autobusami elektrycznymi. Do 2022 roku ten wskaźnik Warszawa chce podnieść do 60%, przede wszystkim po przez rozbudowę komunikacji szynowej. Ostatnio stolica zakupiła 123 nowoczesnych tramwajów z opcją dokupienia 90 pojazdów. W czwartek, 4 lipca odbędzie się otwarcie ofert na budowę linii tramwajowej Światowida – Modlińska, a za kilka tygodni Warszawa umowę na kupno 130 autobusów elektrycznych.
Priorytetem miasta jest edukacja mieszkańców oraz współpraca ze światem biznesu i nauki. Strategia adaptacji do zmian klimatu dla m.st. Warszawy do roku 2030 z perspektywą do roku 2050 dostępna jest tutaj.
Podobne artykuły
- Nowy Plan Klimatyczny dla Manhattanu - wzór dla miejscowości nadbrzeżnych?
Sześć lat temu huragan Sandy uderzył w Nowy Jork. Przez burze aż 51 mil kwadratowych Manhattanu znalazło się pod wodą. Siedemnaście tysięcy domów zostało uszkodzonych lub zniszczonych, a czterdziestu czterech nowojorczyków straciło życie.
Więcej
- Fale upałów a ocieplenie klimatu
Trudno w to uwierzyć, ale prawdopodobnie tegoroczny czerwiec okaże się najgorętszy od ponad 200 lat historii pomiarów meteorologicznych! Ekstremalne gorąco to już fakt – od wielu dni cała Polska zmaga się z wysokimi temperaturami i suszą. I mimo chwilowych kilkustopniowych, a nawet kilkunastostopniowych ochłodzeń, eksperci twierdzą, że te upały, to zaledwie wstęp do kolejnych fal gorąca, jakie nadejdą.
Więcej
Podziel się swoją opinią
Wybierz dział
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności