Aktualności
Instytut na rzecz Ekorozwoju o efektywności energetycznej w Brukseli (14358)
2012-05-2223 maja br. Instytut na rzecz Ekorozwoju, European Environmental Bureau oraz Stałe Przedstawicielstwo Polski w UE organizuje w Brukseli konferencję, która ma przybliżyć korzyści dla Polski płynące z podniesienie efektywności energetycznej w budownictwie oraz możliwości finansowania projektów w tym zakresie. Organizatorzy chcą pokazać, że inwestycje w efektywność energetyczną mogą pobudzić rynek, tworzyć miejsca pracy i być czynnikiem ożywiającym gospodarkę.
W Brukseli cały czas trwają negocjacje dyrektywny dotyczące efektywności energetycznej. Jest ona o tyle ważna, że od jej kształtu zależeć będzie wykorzystanie potencjału, jaki mamy w zakresie efektywności energetycznej. A przecież Polska dysponuje dużym i ekonomicznie uzasadnionym potencjałem w zakresie poprawy efektywności energetycznej szacowanym na ok. 25% obecnie zużywanej energii. Największy potencjał występuje w budownictwie. Poprawa efektywności w budynkach administracji publicznej o 1% rocznie przez cztery lata dałaby oszczędność rzędu 2-3 mld zł. Jednocześnie w Polsce trwają dyskusje na temat kształtu ustawy o charakterystyce budynków, która ma określać przyszłe parametry nowopowstających budynków (pasywnych i zeroenergetycznych). Równocześnie ma ona implementować odnowioną dyrektywę EPBD (tzw. Recast EPBD), która również określa charakterystykę energetyczną budynków.
Instytut na rzecz Ekorozwoju chce pokazać europejskim urzędnikom, przedstawicielom stowarzyszeń biznesowych i organizacji pozarządowych możliwości, wyzwania i korzyści gospodarcze wynikające z realizacji ambitnej polityki proefektywnościowej dla Polski. Zaprezentowany zostanie raport "Wpływ na rynek pracy programu głębokiej modernizacji energetycznej budynków w Polsce", w którym jest mowa nawet o 300 tysiącach nowych miejsc pracy netto w ciągu 31 lat, na które Polska może liczyć, realizując program głębokiej termomodernizacji w budownictwie.
Istotnym tematem konferencji będzie również sposób finansowania programów proefektywnościowych, szczególnie, że w dyskusji nad nowym budżetem UE 20% środków w ramach polityki spójności może być przeznaczonych na projekty związane z polityką klimatyczną, co – w szczególności – oznacza poprawę efektywności energetycznej i rozwój odnawialnych źródeł energii.
Konferencja ma również na celu przybliżenie sytuacji Polski, pokazanie wyzwań i szans w tym obszarze. Pokazanie, że Polska może stać się liderem efektywności energetycznej w Europie. Szczególnie, że polskie organizacje ekologiczne oraz biznes popierają polskie działania w zakresie efektywności energetycznej na arenie Unii Europejskiej, na szczeblu krajowym i europejskim.
Instytut na rzecz Ekorozwoju prowadzi działania zmierzające do podniesienia efektywności energetycznej zarówno jako element ochrony klimatu i rozwoju gospodarczego, jak i poprawy lokalnego rynku pracy w całej Polsce.
– Polska powinna być liderem w zakresie efektywności energetycznej, ma olbrzymi potencjał, a w dobie kryzysu wykorzystanie każdej szansy rozwoju rynku jest na wagę złota. Obserwując doświadczenia niemieckie i czeskie, widać możemy zaobserwować, że każde euro wydane z budżetu na wsparcie efektywności energetycznej przyczyniło się do tego że do budżetu państwa wpłynęło kilka razy więcej – mówi Andrzej Kassenberg, prezes Instytutu na rzecz Ekorozwoju.
W Czechach prowadzono dwuletni program wsparcia "Zielone światło dla oszczędności" oparty o system dotacji bezpośrednich na systemy ogrzewania, budowę domu pasywnego. W okresie 2 lat udzielono wsparcia 50350 gospodarstwom domowym, angażując łącznie około 780 mln euro. Dzięki realizacji programu powstało 19 tys. nowych miejsc pracy w sektorze budownictwa, a każde zainwestowane euro przyniosło 2,47 euro zysku. Ograniczono emisję CO2 o ponad 1 mln ton rocznie. W Niemczech dzięki zaangażowaniu 1,4 mld euro z budżetu państwa, bank KFW udzielił kredytów na łączną sumę 8,9 mld euro. Pozwoliło to na realizację inwestycji o wartości 21,5 mld euro. Skorzystały na tym głównie regionalne i lokalne firmy, dzięki czemu stworzone lub zachowane zostało w ciągu jednego roku około 340 000 miejsc pracy! Jak wynika z niemieckich wyliczeń, 1,4 mld euro przeznaczonych na wsparcie programu efektywności energetycznej przyniosło korzyści dla budżetu szacowane na 7,2 mld euro.
– Polska również stoi przed szansą ożywienia rynku dzięki wsparciu inwestycji proefektywnościowych i stworzeniem nowych miejsc pracy, nie możemy jej zmarnować – dodaje Aleksandra Arcipowska z Instytutu na rzecz Ekorozwoju.
Konferencja organizowana jest we współpracy European Environmental Bureau oraz ze Stałym Polskim przedstawicielstwem w Unii Europejskiej.
Więcej o konferencji w kalendarium ChronmyKlimat.pl.
Do pobrania: Prezentacje z konferencji
- Monica Frassoni - pobierz plik PDF
- Sergio Tirado - pobierz plik PDF
- Agnieszka Topolewska - pobierz plik PDF
- Zbigniew Szpak - pobierz plik PDF
- Paweł Wróbel - pobierz plik PDF
- Leszek Drogosz - pobierz plik PDF
- Janusz Mazur - pobierz plik PDF
ChronmyKlimat.pl – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl