Polecane publikacje

Trwa budowa biurowca pasywnego (14202)

2012-05-13


Biurowiec, zużywający do ogrzewania dziesięciokrotnie mniej energii niż tradycyjne budynki, ma powstać do końca lutego 2013 r. w Katowicach. Budowany kosztem ponad 37 mln zł tzw. biurowiec pasywny – pierwszy taki w Polsce – zajmie powierzchnię ponad 6 tys. m2.

Jak podał w środę katowicki Park Naukowo-Technologiczny Euro-Centrum, gdzie powstaje obiekt, na 23 kwietnia zaplanowano wmurowanie kamienia węgielnego pod inwestycję. W uroczystości mają uczestniczyć ministrowie: rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska i sprawiedliwości Jarosław Gowin.

Biurowiec pasywny to pionierska w Europie Środkowo-Wschodniej inwestycja w energooszczędnym budownictwie. Budynek do ogrzania wnętrza – zużyje tylko 15 kilowatogodzin na metr kwadratowy, podczas gdy tradycyjne budynki potrzebują 120 kWh na m kw. rocznie.

Budynek będzie w sporej części korzystał z odnawialnych źródeł energii, został zaprojektowany z szerokim dostępem do światła słonecznego, wyposażony w kolektory słoneczne, fotoogniwa oraz system sond geotermalnych. Specjalne pasywne okna, stropy chłodząco-grzewcze oraz system odzyskiwania ciepła z rekuperatora pozwolą na chłodzenie latem i dogrzanie pomieszczeń zimą.

Budynek przygotowywany jest z myślą o firmach technologicznych. Poza pomieszczeniami administracyjno-biurowymi siedziby znajdą w nim również laboratoria technologiczne i sale konferencyjne.

Budowa biurowca pasywnego to część współfinansowanego z unijnych środków projektu pod nazwą "Utworzenie Parku Naukowo-Technologicznego Euro-Centrum - rozwój i zastosowanie nowych technologii w obszarze poszanowania energii i jej odnawialnych źródeł". Unijne fundusze pochodzą z programu Innowacyjna Gospodarka.

Park Naukowo-Technologiczny Euro-Centrum oferuje współpracującym z nim podmiotom m.in. infrastrukturę, wsparcie finansowe, usługi szkoleniowe i doradcze. Ułatwia dostęp do wiedzy i wyników najnowszych badań oraz tworzy warunki dla lokalizacji firm zaawansowanych technologii. Zaplecze naukowe Parku zapewnia współpraca z ośrodkami badawczymi, m.in. Akademią Górniczo-Hutniczą, Politechniką Śląską, Politechnika Częstochowską oraz Uniwersytetem Śląskim.

Park pośredniczy w poszukiwaniu partnerów i animuje wspólne przedsięwzięcia biznesowe podmiotów skupionych w ramach Euro-Centrum Klastra Technologii Energooszczędnych. Należy też do konsorcjów naukowo-przemysłowych, które realizują ogólnopolskie projekty badawcze służące m.in. zoptymalizowaniu zużycia energii elektrycznej w budynkach i zwiększeniu wykorzystania w budownictwie energii ze źródeł odnawialnych.

 

źródło: PAP – Nauka w Polsce


ChronmyKlimat.pl – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl