Polecane publikacje
Mieszkańcy Lublina mogą wskazać, gdzie posadzić drzewo (21781)
2021-04-06Propozycje miejsc posadzenia drzewa na terenie Lublina mogą wskazywać mieszkańcy tego miasta, w ramach projektu finansowanego budżetu obywatelskiego. Dzięki temu w Lublinie w tym roku ma pojawić się kilkaset nowych drzew.
- Ideą tego ogólnomiejskiego działania jest opracowanie wspólne z mieszkańcami mapy nasadzeń, a następnie posadzenie drzew w 25 dzielnicach. Propozycje lokalizacji znajdujących się na terenach miejskich można zgłaszać do 30 kwietnia - poinformowała Izolda Boguta z biura prasowego lubelskiego ratusza.
Nowe nasadzenia drzew będą możliwe dzięki realizacji projektu "Lublin przeciw zanieczyszczeniu powietrza - drzewa dla każdej dzielnicy", realizowanego w ramach VII edycji budżetu obywatelskiego. Projekt ten w głosowaniu poparło ponad 2,2 tys. osób, a jego koszt oszacowano na ponad 1 mln zł.
- Pomysł na miejsca nowych zadrzewień może zgłosić każdy. Nie wymaga to specjalistycznej wiedzy, nie trzeba wskazywać konkretnych gatunków drzew. Sugerujemy jednak wybór drzew liściastych w formie skupisk, na przykład zagajników lub alei - podkreśla Miejski Architekt Zieleni w Lublinie Hanna Pawlikowska.
Na postawie zaproponowanych przez mieszkańców miejsc dla nowych drzew opracowana zostanie mapa nasadzeń w każdej z 25 dzielnic miasta. Zespół ekspertów z dziedzin architektury krajobrazu, dendrologii i gospodarki przestrzennej oceni wskazane miejsca pod kątem obecności infrastruktury podziemnej, własności terenu, planu zagospodarowania, a także doboru gatunkowego oraz kompozycji estetycznej.
Każda z dzielnic biorących udział w projekcie otrzyma lokalizacje dla 25-40 drzew. - Już na przełomie maja i czerwca zostaną symbolicznie posadzone wspólnie z mieszkańcami pierwsze drzewa w każdej z 25 dzielnic. Będą to klony, lipy, buki i platany. Pozostałe kilkaset drzew, pojawi się w mieście jesienią, w miejscach wynikających z opracowanej mapy - dodała Boguta.
Propozycje miejsc, w których mają być posadzone drzewa, można zgłaszać online za pomocą specjalnej ankiety, a także telefonicznie, e-mailem, czy tradycyjnie wysłać je pocztą. Szczegółowe informacje dotyczące zgłoszeń zamieszczone są na stronie internetowej urzędu miasta Lublin.
Źródło: PAP
ChronmyKlimat.pl – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl