Polecane publikacje
Zmiany klimatu zagrażają światowym zasobom rybnym (16827)
2014-02-19Ryby i owoce morza są obecnie podstawowym źródłem białka dla ponad miliarda najbiedniejszych ludzi na świecie. Dla wielu z nich rybołówstwo to także główne źródło utrzymania. Tymczasem wzrost emisji dwutlenku węgla powoduje, że oceany stają się coraz cieplejsze i coraz bardziej kwaśne.
Powyższy stan zagraża dotychczasowym siedliskom ryb oraz skorupiaków i zakłóca równowagę życia morskiego. Przykładowo, wiele gatunków ryb zaczyna migrować z tropików do głębszych i chłodniejszych wód.
Oceana, międzynarodowa organizacja działająca na rzecz ochrony oceanów, opublikowała raport przewidujący, które kraje będą w nadchodzących dekadach najbardziej narażone na spowodowane zmianami klimatu i zakwaszeniem oceanów zmniejszenie zasobów rybnych oraz idący za tym brak bezpieczeństwa żywnościowego.
Autorzy raportu ostrzegają przed rosnącym brakiem bezpieczeństwa żywnościowego szczególnie w małych wyspiarskich i nadmorskich krajach, takich jak Malediwy, Togo, Komory, Wyspy Cooka, Erytrea czy Gujana. Większości z tych krajów brakuje zasobów, którymi mogłyby zastąpić te pozyskiwane dotychczas z oceanów. Wśród krajów najbardziej zagrożonych utratą zasobów rybnych z powodu zmian klimatycznych raport wymienia także państwa czerpiące zyski głównie z wydobycia ropy naftowej – Iran, Libię, Kuwejt i Zjednoczone Emiraty Arabski.
Jak podkreślają autorzy raportu, w każdym przypadku największe koszty poniosą ci, którzy są najmniej odpowiedzialni za postępujące zmiany klimatu i zakwaszenie oceanu, czyli ubodzy lokalni rybacy działający na małą skalę oraz ich rodziny.
Wśród najważniejszych działań, które należy podjąć w celu zminimalizowania skutków zmian klimatu i zakwaszenia oceanów, organizacja Oceana wymienia m.in. redukcję emisji dwutlenku węgla, zrezygnowanie z dopłat do paliw kopalnych, powstrzymanie przełowienia i destrukcyjnych praktyk połowowych, takich jak przydenne połowy ryb włokiem, ustanowienie morskich obszarów chronionych oraz uwzględnianie skutków zmian klimatu w zarządzaniu zasobami oceanicznymi.
Pełen raport w jęz. angielskim TUTAJ.
źródło: Polska Zielona Sieć
www.dlaklimatu.pl
Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
ChronmyKlimat.pl – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl