Polecane publikacje
Zatrzymaj ciepło i pieniądze (16852)
2014-02-22W Poznaniu trwa piąta już edycja programu bezpłatnych badań termowizyjnych organizowanych w ramach akcji „Trzymaj ciepło". W tym roku kolejnych pięciuset właścicieli poznańskich domów dowie się, którędy tracone jest najwięcej ciepła oraz jak można temu zaradzić.
Głównym celem akcji jest zwrócenie uwagi mieszkańców na problem nieefektywnego zużycia energii w budynkach oraz związane z tym nadmierne obciążenie zarówno dla środowiska, jak i domowych budżetów. Proponując bezpłatne badania termowizyjne oraz doradztwo w zakresie możliwych przedsięwzięć naprawczych, władze miasta chcą zachęcić poznanian do podejmowania energooszczędnych inwestycji. Zlokalizowanie głównych miejsc strat ciepła w budynku (tzw. mostków termicznych) ułatwia prawidłowe zaplanowanie późniejszych działań termomodernizacyjnych, a co za tym idzie, efektywne obniżenie kosztów ogrzewania.
Akcja „Trzymaj ciepło" prowadzona jest systematycznie od 2010 roku i z każdą kolejną edycją cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród mieszkańców Poznania. Rozpoczęte 4 grudnia 2013 zapisy na tegoroczne badania termowizyjne zakończyły się już po pierwszym dniu.
W czterech poprzednich edycjach programu przebadano łącznie 1753 jednorodzinne budynki położone na terenie całego miasta. W tym roku badaniom termowizyjnym poddanych zostanie kolejnych 500 domów jednorodzinnych oraz pilotażowo 30 budynków wielorodzinnych (do udziału w programie wytypowano kamienice położone w centralnej części miasta, ogrzewane przeważnie piecami węglowymi).
Jak wykazało badanie ankietowe przeprowadzone w ubiegłym roku, wśród ponad 500 dotychczasowych uczestników projektu 41% właścicieli domów zdecydowało się zrealizować termomodernizacyjne przedsięwzięcia. Wśród inwestycji poczynionych przez uczestników akcji przeważały prace związane z uszczelnieniem lub wymianą okien (odpowiednio 19% i 13%) oraz ociepleniem części budynku (18%). Zdecydowanie rzadziej decydowano się np. na poprawę termoizolacji całego domu (7%) czy wymianę grzejników (4%).
W oparciu o środki zaoszczędzone dzięki niższym rachunkom za ogrzewanie, ankietowani określali także szacunkowy czas zwrotu poczynionych inwestycji. Zdaniem większości respondentów (blisko 60% z grupy uczestników, którzy zdecydowali się podnieść standard energetyczny swojego domu) termomodernizacyjne przedsięwzięcia zwrócą się najpóźniej w ciągu 7 lat. Według opinii 22,2% ankietowanych inwestycje zwrócą się najpóźniej w ciągu 3 lat, zaś 37,5% szacuje, że nastąpi to w ciągu 4-7 lat.
Wyniki badań termowizyjnych prowadzonych w ramach akcji „Trzymaj ciepło", tzn. najczęstsze miejsca i przyczyny występowania mostków cieplnych, zostały przedstawione w galerii (źródło zdjęć: www.trzymajciepło.pl).
ChronmyKlimat.pl
Energooszczędne 4 kąty
ChronmyKlimat.pl – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl