Polecane publikacje
UE promuje energooszczędne budynki (14656)
2012-08-14Komisja Europejska przyjęła 31 lipca br. strategię ożywienia sektora budownictwa w UE poprzez promowanie energooszczędnych budynków. Ma to pomóc sektorowi, który daje pracę ponad 10 proc. wszystkich zatrudnionych w UE, choć z powodu kryzysu poważnie ucierpiał.
Zgodnie z szacunkami KE, nakłady na prace budowlane i inwestycje w infrastrukturę od stycznia 2008 do kwietnia 2012 r. spadły w UE o 17 proc. Sektor budownictwa ucierpiał również z powodu "pęknięcia bańki" na rynku mieszkaniowym. Ograniczyło to działalność budowlaną i spowodowało zwiększenie bezrobocia.
Skurczeniu uległ też rynek kredytów, co nie sprzyjało rozwojowi sektora, a do pogorszenia wypłacalności przedsiębiorstw budowlanych przyczyniły się dodatkowo opóźnienia w płatnościach.
Energooszczędne budynki przede wszystkim
Żeby przywrócić wzrost w budownictwie, Komisja Europejska opracowała strategię wsparcia sektora, zakładającą przede wszystkim promowanie energooszczędnych budynków.
Energooszczędne pod względem emisji CO2 i kosztów energii budynki nadal jednak cieszą się jedynie ograniczoną popularnością na rynku.
Liderami są tym zakresie Niemcy i Austria, gdzie wybudowano aż 17 spośród 20 tys. wszystkich domów w UE posiadających rozwiązania technologiczne, pozwalające zaoszczędzić 80 proc. energii.
Wprowadzanie budynków o niemal zerowym zużyciu energii przewiduje również projekt unijnej dyrektywy w sprawie energooszczędności budynków, który nadal jest negocjowany.
Jak wynika z analizy przeprowadzonej przez Krajową Agencję Poszanowania Energii, koszty budowy i eksploatacji budynków energooszczędnych, zbudowanych zgodnie z nowymi normami unijnymi, mogą być nawet o 37 proc. niższe niż w przypadku budynków standardowych.
Pożyczki, obligacje i niższy VAT
W celu stymulowania inwestycji w budownictwie oraz w zakresie remontów i konserwacji budynków Komisja chce spopularyzować pożyczki z Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) i obligacje na projekty infrastrukturalne w ramach przyjętego w czerwcu "Paktu na rzecz wzrostu i zatrudnienia".
Według szacunków Komisji renowacja istniejących budynków i infrastruktury może do 2020 r. stworzyć 1 mln nowych miejsc pracy w Unii Europejskiej.
Komisja zachęca również państwa członkowskie do stosowania zachęt w postaci zredukowanej stawki VAT czy preferencyjnego oprocentowania kredytów lub innych dotacji, by wspierać inwestycje w energooszczędne budynki.
"W obecnym poważnym kryzysie gospodarczym i społecznym energooszczędne budynki stanowią bezpieczną i rentowną inwestycję dla społeczeństwa i inwestorów prywatnych. Sektor budownictwa może stać się siłą napędową zrównoważonego wzrostu gospodarczego" – mówi unijny komisarz ds. przemysłu i przedsiębiorczości, Antonio Tajani.
ChronmyKlimat.pl – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl