Polecane publikacje

Polskie zielone technologie prezentowane na Expo w Szanghaju (10293)

2010-09-08


Polskie technologie wspierane przez zorganizowany przez resort środowiska inkubator przedsiębiorczości GreenEvo, w poniedziałek zostały zaprezentowane w Szanghaju podczas Expo 2010 - poinformowała Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.  

Do Chin pojechało 9 z 13 firm, które zgłosiły się do akceleratora i zostały wyłonione w konkursie na najlepsze polskie technologie w dziedzinie ochrony środowiska.

Ministerstwo stworzyło akcelerator, by znaleźć na polskim rynku i wypromować za granicą innowacyjne firmy zajmujące się ekologią. W konkursie wzięło udział 60 firm, do dalszego etapu wyselekcjonowano 29 z nich, ale jedna zrezygnowała. Z 28 firm kapituła konkursu wybrała 13 zwycięskich.

Do Chin pojechali przedstawiciele firm: Asket Roman Długi z Poznania z projektem Biomasser - brykietowania wilgotnej biomasy pochodzącej z rolnictwa, Biogradex Holding z Elbląga z własną technologią oczyszczania ścieków komunalnych i przemysłowych, Ecotech Polska z Łomianek, która unieszkodliwia i odzyskuje substancje szkodliwe dla środowiska, Energoinstal z Katowic, zajmujący się wykorzystaniem ciepła odpadowego oraz energii chemicznej gazu przy chłodzeniu koksu oraz wrocławska firma Lediko Walendowski i Wilanowski, która opracowała uliczną lampę z diodami LED.

Z promocji i kontaktów podczas EXPO korzystają też firmy Neon Wojciech Norberciak z Kolonii Borek - producent własnych kolektorów słonecznych Neosol 250, PP-Eko z Warszawy, promująca swoją technologię odzysku wody wysokiej czystości ze ścieków przemysłowych, Promar z Bydgoszczy, który opracował system optymalizacji zużycia energii w budynkach i Wofil Robert Muszański, z Krynicy-Zdrój z technologią uzdatniania wody przez ozonowanie.

Oprócz spotkań dwustronnych z kilkudziesięcioma partnerami chińskimi, polski wiceminister środowiska Janusz Zaleski spotkał się z przedstawicielami chińskiego urzędu ochrony środowiska oraz stowarzyszenia nauk środowiskowych Lu Fu Kuan z Szanghaju. Uczestnicy misji odwiedzą centrum gospodarki wodnej Meng Qin Yuan w rejonie Suzhou Canal oraz centrum badawczo-rozwojowe producenta sprzętu dla energetyki odnawialnej i wiatrowej, Shanghai Electric Group - podał PARP.

Celem resortu jest stworzenie marki "GreenEvo", która ma gwarantować wysoką jakość zielonych technologii z Polski. Przez to uczestniczące w projekcie firmy uzyskają większy prestiż i zaufanie na światowym rynku - zakłada ministerstwo. Część z firm prezentowała się w już wcześniej Szanghaju podczas Expo 2010.

Środki na projekt wyłożył Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, inicjatorzy projektu uzyskali też wsparcie z innych instytucji zajmujących się promocją przedsiębiorczości i gospodarki. Oprócz resortu środowiska w projekcie uczestniczą ministerstwa: gospodarki, spraw zagranicznych, nauki i szkolnictwa wyższego, Urząd Patentowy i Wydział Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego.

Firmy startowały w 7 kategoriach: technologie niskoemisyjne, czyste technologie węglowe, rozwiązania organizacyjne lub programistyczne dla oszczędności energii, technologie odnawialnych źródeł energii, technologie wodno-ściekowe, technologie energooszczędne i technologie gospodarki odpadami.

PARP zorganizował do tej pory kilkanaście misji gospodarczych na EXPO do Szanghaju. Do zakończenia wystawy będzie ich jeszcze kilka, m.in.: firm turystycznych, bankowych i informatycznych, promocja Pomorza, misje Pracodawców RP i Związku Rzemiosła Polskiego  poinformowała prezes PARP Bożena Lublińska-Kasprzak. 


źródło: PAP – Nauka w Polsce, fot. www.sxc.hu
www.naukawpolsce.pap.pl
 


ChronmyKlimat.pl – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl