Polecane publikacje
Niezależna energetycznie Europa? (13641)
2011-12-01Drugi dzień VI Forum Energetycznego otworzyła sesja plenarna "Pakiet UE 20-20-20. Czy rzeczywiście zbliżamy się do stworzenia czystszej i niezależnej energetycznie Europy?".
Pakiet ten, w skrócie nazywany "3x20" to jedno z największych osiągnięć Unii Europejskiej w dziedzinie kształtowania polityki klimatyczno-energetycznej. Zakłada on do 2020 r. redukcję emisji gazów cieplarnianych o 20 procent – przy jednoczesnym wzroście efektywności energetycznej o 20 procent oraz udziale odnawialnych źródeł energii (OZE) w ogólnej produkcji energii na poziomie 20 procent. Spełnienie tych kryteriów może się okazać trudne dla Polski.
Dla naszego kraju ustalono wzrost zużycia energii ze źródeł odnawialnych z 7 do 15 procent oraz zwiększenie efektywności energetycznej o 20 procent. Joanna Maćkowiak-Pandera z Ministerstwa Środowiska przekonywała podczas tegorocznego Forum Ekonomicznego w Krynicy, że większość rządów skupia się na perspektywie czteroletniej. Jej zdaniem, w rozwiązywaniu problemów środowiska należy jednak myśleć w znacznie dłuższej perspektywie czasowej, sięgającej kilkudziesięciu lat. – Jeżeli osiągniemy 20 procent oszczędności zużycia energii, to redukcja emisji dwutlenku węgla może osiągnąć poziom 25 procent – prognozowała.
Kolejnym elementem, który może Polsce pomóc wdrożyć zalecenia pakietu "3x20" jest odpowiednia efektywność energetyczna. Jest ona niezwykle istotna zarówno po stronie odbiorcy, jak i producenta – stwierdzili uczestnicy sympozjum zorganizowanego niedawno w Warszawie przez EurActiv.pl. Podkreślali, że wdrożenie działań na rzecz efektywności energetycznej po stronie podaży może przynieść wymierne korzyści, m.in. pomóc Polsce osiągnąć unijne cele redukcyjne do roku 2020.
Gdy ustalano te cele w 2007 roku Unia Europejska kierowała się innymi prognozami gospodarczymi. Czy, w świetle toczącego Europę i świat kryzysu, te cele mogą być nadal osiągalne? Jakie będą koszty eliminacji węgla kamiennego z europejskiej energetyki i zastąpienie go innymi mniej emisyjnymi paliwami? Uczestnicy dzisiejsze sesji mówili przede wszystkim o oszczędzaniu energii, nakładach inwestycyjnych i kosztach ograniczania emisji gazów cieplarnianych.
W trakcie VI Forum Energetycznego w Sopocie poruszone zostaną także kwestie związane z lokalizację planowanej przez rząd elektrowni jądrowej, a także z planami przemysłowego wydobycia gazu łupkowego. W trzydniowych obradach bierze udział ponad 300 specjalistów z różnych zakątków świata – m.in. z Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii, USA, Chin, Rosji, Azerbejdżanu.
EurActiv Polska jest patronem medialnym VI Forum Energetycznego w Sopocie.
ChronmyKlimat.pl – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl