Polecane publikacje

Największa elektrownia biogazowa na Węgrzech (13245)

2011-10-09


Nowa instalacja biogazowa w miejscowości Szarvas na Węgrzech ma być wsparciem dla tamtejszego rynku energii odnawialnej i przyczynkiem do realizacji unijnego planu 3x20.

Trzy silniki biogazowe firmy GE typu Jenbacher J416 zostały zastosowane w największej na Węgrzech elektrowni biogazowej. W miejscowości Szarvas dokonano oficjalnego otwarcia nowej instalacji gazowej wykorzystanej na fermie drobiu. Rozwiązania biogazowe, posiadające certyfikat ecomagination, pozwolą tej trójgeneracyjnej elektrowni typu CCHP (wytwarzającej ciepło, chłód i elektryczność) produkować 4,2 megawata elektryczności odnawialnej. Uzyskana w ten sposób energia wykorzystywana będzie do zasilania fermy, a jej nadwyżki przekazywane będą do lokalnej sieci energetycznej.

Nową elektrownię trójgeneracyjną wybudowała niemiecka firma r.e Bioenergie GmbH, będąca filią BayWa r.e GmbH. Wraz z operatorem fermy, spółką Gallicoop Pulykafeldolgozó Zrt, firma Bioenergie GmbH odpowiedzialna będzie za obsługę elektrowni. Spółka Gallicoop dostarcza nieprzetworzoną biomasę wykorzystywaną do produkcji biogazu, którym zasilane będą silniki Jenbacher. Biogaz wytwarzany jest w procesie fermentacji beztlenowej, a jego produkcja rocznie pochłania 22 500 ton obornika krowiego i indyczego, 31 000 ton gnojowicy świńskiej i 45 000 mieszanych odpadów (odpady poubojowe, serwatka i osady ściekowe) oraz 18 000 ton słodkiego sorgo.

Miejsce, w którym przeprowadzana jest fermentacja beztlenowa jest położony na wschód od fermy w odległości około 4 km. Dla najlepszego wykorzystania energii cieplnej, biogaz z pochodzący z fermentacji doprowadzany jest specjalnym rurociągiem do silnika Jenbacher znajdującego się w elektrowni.

Nasza nowa elektrownia biogazowa jest doskonałym dowodem na rosnące znaczenie biogazu na Węgrzech. Kraj ten dąży do spełnienia wymogów unijnej inicjatywy "3x20" poprzez intensyfikację alternatywnej produkcji energii. Unia zakłada osiągnięcie 20% udziału energii odnawialnej w energii wytwarzanej na kontynencie europejskim do 2020 roku – powiedział Ludwig Dinkloh, dyrektor zarządzający r.e Bioenergie GmbH, który nadzoruje zagraniczne projekty firmy.

Odpady rolnicze stanowią jedno z podstawowych przemysłowych źródeł metanu – gazu, który ma znaczący udział w powstawaniu efektu cieplarnianego. Jednakże dzięki fermentacji biomasy i wykorzystaniu biogazu do zasilania silników Jenbacher możliwe jest ograniczenie emisji do atmosfery. Ponadto osad pofermentacyjny zawierający cenne składniki mineralne może być wykorzystywany jako wysokiej jakości nawóz, zastępując tym samym użycie sztucznych produktów na wielu tysiącach hektarów upraw.

Nasze silniki gazowe Jenbacher wykorzystują wytwarzany z odpadów organicznych biogaz jako cenne źródło energii, co umożliwia nam oferowanie naszym klientom nowych, ekonomicznych sposobów generowania energii o dużym potencjale – wyjaśnia Rafael Santana, Prezes i Dyrektor Zarządzający działu silników gazowych GE Energy.

Firma GE prowadzi również regionalne centrum handlowo-serwisowe silników gazowych Jenbacher, zlokalizowane na terenie zakładu produkującego te wysokowydajne rozwiązania w miejscowości Veresegyház, 30 kilometrów na północny wschód od Budapesztu. Doskonała lokalizacja centrum sprawia, że może ono oferować obsługę klientom komunalnym i prywatnym na terenie zarówno Węgier, jak i innych krajów Europy Środkowej. Świadczone usługi wspomagają klientów w zakresie spełniania dyrektyw UE i zwiększania regionalnych poziomów efektywności energetycznej poprzez modernizację lokalnych systemów sieci grzewczych i rozwój produkcji energii ze źródeł alternatywnych.

Na terenie Węgier GE działa od 1989 roku. Obecnie firma jest jednym z największych międzynarodowych koncernów funkcjonujących na terenie tego kraju, gdzie prowadzi aktywność we wszystkich pięciu podstawowych dziedzinach swojej działalności. GE jest największym amerykańskim inwestorem i pracodawcą (zatrudniającym ponad 13 000 osób), jak również jednym z największych eksporterów na Węgrzech.

 

źródło: Gram w Zielone
www.gramwzielone.pl


ChronmyKlimat.pl – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl